W mroku lasu - Alex Kava - recenzja
Zachęcona pozytywnymi opiniami na temat twórczości amerykańskiej pisarki Alex Kava z niezwykłą chęcią sięgnęłam po jej nową powieść kryminalną pt. W mroku lasu". Lektura ta należy do całej serii thrillerów o przygodach Rydera Creeda, można ją jednak czytać bez znajomości pozostałych tomów, ponieważ nie ma żadnego problemu w zorientowaniu się, kto jest kim, jakie są relacje między poszczególnymi bohaterami i jakie wydarzenia wpływające na ich życie miały miejsce wcześniej.

Pierwsze strony książki wzbudziły moją ciekawość. Spacerujące po lesie rodzeństwo natrafia na zwłoki mężczyzny. Chwilę później towarzyszący im pies tropiący odnajduje ciała kolejnych osób. Znajdują się one w różnym stopniu rozkładu, ślady wskazują też na odmienne sposoby pozbawienia ich życia. Jedno staje się pewne - morderca liczył na to, że znajdujący się na uboczu las będzie najlepszym miejscem na pozbycie się zwłok, ponieważ siły natury zajmą się jego ofiarami, zacierając w ten sposób ślady popełnionych zbrodni. Gdy śledczy przystępują do pracy, czytelnik poznaje różne techniki oceniania i analizowania dowodów oraz ustalania przyczyn zgonu. Jednak mimo, wydawałoby się, drastycznych opisów i kilku ciekawych zwrotów akcji, lektura nie wywołała we mnie oczekiwanych emocji - nie było ani mrocznego nastroju, ani dreszczyku strachu.

O wiele bardziej przypadł mi do gustu wątek szkolenia psów tropiących i wykorzystywania ich umiejętności w rozmaitych sytuacjach. Innym ciekawym tematem poruszonym przez autorkę była kwestia traumy jakiej doświadczają żołnierze przebywający na misjach wojskowych. Nie zdawałam sobie bowiem dotąd sprawy, jak stres pourazowy może wpłynąć na ludzką psychikę, niszcząc człowiekowi i jego rodzinie życie. W mroku lasu" nie ma skomplikowanej fabuły, nie jest to książka bardzo wymagająca. Właściwie od samego początku można zorientować się, jakie są motywy działania sprawcy i jego pomocnika. Rozwiązanie sprawy okazuje się proste i przewidywalne. Niestety, mimo wydawałoby się mrocznego klimatu z tajemniczą historią, lektura nie wywołała we mnie emocji na jakie liczę za każdym razem, gdy sięgam po thriller.

AHLKsiążka wydana przez
Komentarze