Studentka - Tess Geritsen, Gary Braver - recenzja
Tess Geritsen zaskoczyła nas niedawno nową powieścią pod tytułem: „Studentka". Autorka wystąpiła w pisarskim duecie z Garrym Braverem. Książka ta jest typowym thrillerem z elementami kryminału.

Główna bohaterka thrillera - Taryn Moore ginie w tajemniczych okolicznościach - młoda kobieta, studentka wydziału anglistyki, której ciało zostaje odnalezione na ulicy. Początkowo rozwiązanie wydaje się oczywiste, Taryn popełniła samobójstwo, jednak czy aby na pewno? Czy gdyby została zamordowana, ktoś by na tym zyskał? Dochodzenie prowadzą nieustępliwi detektywi - Frankie Loomis i MacClellan. Para detektywów zrobi wszystko, aby złapać winowajcę. Po zapoznaniu się z sylwetką Taryn nie wiedzą, dlaczego miałaby dokonać aktu samobójstwa. W mieszkaniu zmarłej znajdują informacje, że właśnie została przyjęta na studia doktoranckie. Jednak pod pozorami bezproblemowej studentki, kryją się romanse i intrygi. Wychodzi na jaw mroczna strona Taryn i jej chorobliwa obsesja. Podejrzenia padają na byłego chłopaka Taryn, Liama jednak on zapewnia, że nie miał nic wspólnego z jej śmiercią. Czyżby jednak życie Taryn mogło przysporzyć Liamowi kłopotów? Obok romansu z Liamem pojawia się też przyjaźń z chłopakiem z uczelni - Codym. Bliski przyjaciel Taryn, który skrycie się w niej podkochiwał staje się kolejnym podejrzanym. Czy dwójce detektywów uda się rozwiązać tak zagmatwaną zagadkę? Podczas śledztwa pojawiają się nowe dowody. Podejrzany staje się promotor Taryn, profesor wydziału anglistyki, którego uwiodła. Jack Dorian, który przeżywa kryzys małżeński zdradził żonę ze swoją studentką. Czyżby to on miał coś wspólnego ze śmiercią młodej kobiety? Policjanci mają do rozwiązania bardzo trudną zagadkę, a gdy dowiadują się o mrocznej obsesji młodej studentki, sprawa dodatkowo się komplikuje.

Dynamiczna i zaskakująca akcja , zachęca czytelnika do zapoznania się z historią młodej studentki. Pokazanie czytelnikowi różnych punktów widzenia na sprawę przez podzielenie akcji na dwie części, część przed śmiercią Taryn i po niej, jest zabiegiem bardzo ciekawym. Pozwala czytelnikowi jeszcze bardziej odczuć emocje głównych bohaterów. Powieść, pokazuje do czego zdolny jest człowiek w imię miłości, nieszczęśliwe zauroczenie, a następnie chęć zemsty czynią fabułę jeszcze ciekawszą. Samo rozwiązanie zagadki jest nieoczywiste, a powolne dostarczanie informacji czytelnikowi, powoduje, że on sam do końca czytania powieści nie jest w stanie znaleźć rozwiązania zagadki, które okazuje się być bardzo nieoczywiste. Akcja trzymająca w napięciu, aż do samego końca. A sam sposób jej przedstawienia pozwala czytelnikowi odczuwać razem z bohaterami złość, smutek, żal, tęsknotę.

Osobiście uważam, że powieść „Studentka” jest jednym z lepszych thrillerów jakie czytałem. Książka nie jest jedynie thrillerem, oprócz motywu zbrodni pojawia się w niej motyw miłości. Motyw te wspaniale się dopełniają, nie pozwalając czytelnikowi oderwać się od lektury. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom kryminałów, w szczególności tym, którzy uwielbiają odczuwać emocje razem z bohaterami. Być może znajdą się nawet tacy, którzy będą mogli utożsamić się z Taryn lub innym bohaterem.
Patryk StelmaszekKsiążka wydana przez Komentarze