Sto lat Lenni i Margot - Marianne Cronin - recenzja
„Sto lat Lenni i Margot”
to debiutancka powieść brytyjskiej autorki Marianne Cronin. Już dawno nie trafiłam na książkę, która tak zawładnęła moimi emocjami – postacie wykreowane przez kobietę były do tego stopnia osobliwie czarujące, że już po kilkunastu stronach przeżywałam tę historię niemal na równi z nimi. Obie główne bohaterki miały w sobie coś takiego, przez co od razu je pokochałam i czytając, niesamowicie się z nimi utożsamiałam. Sięgając po nią, zupełnie nie spodziewałam się, że będzie to jedna z lepszych książek, jakie przeczytałam od bardzo długiego czasu.

Na początku poznajemy Lenni – siedemnastoletnią dziewczynę w stanie terminalnym. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jej odejście to kwestia czasu, jednak nie załamuje się. Zdążyła się z tym pogodzić i mimo stałego pobytu pod pełnym nadzorem pielęgniarek i lekarzy nie rezygnuje z wykorzystania tej odrobiny czasu, jaka jej została i która pod wpływem monotonnych dni spędzonych na szpitalnym łóżku niesamowicie szybko jej ucieka.

Następnie poznajemy uroczą, osiemdziesięciotrzyletnią kobietę – Margot. Gdy pewnego dnia zupełnie przypadkiem poznaje Lenni, ich życie diametralnie się zmienia. Bohaterki szybko znajdują wspólny język i nawiązują głębszą więź. Lenni to już dla niej nie tylko przypadkowa dziewczyna, którą mogła minąć na szpitalnym korytarzu wraz z setkami innych osób – dla Margot staje się bliska jak własne dziecko.

Pewnego dnia Lenni wpada na pomysł, by namalowały sto obrazów przedstawiających ich życie – sto, bo tyle lat miały razem. Następne miesiące mijają im bardzo twórczo, w akompaniamencie historii z ich życia przedstawianych na obrazach.

Ta nietuzinkowa opowieść o niezwykłej przyjaźni, pogodzeniu się z nieuniknioną śmiercią, która czasami przychodzi wcześniej, niż można by się tego spodziewać, opatrzona w niesamowicie urzekające historie obu bohaterek chwyciła mnie za serce. Z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu – co prawda nie raz doprowadziła mnie do łez, ale naprawdę warto ją przeczytać.


Natalia B.
Książka wydana przezKomentarze