Wszystkie barwy marzeń - Natascha Lusenti - recenzja

 


Jakie barwy mają marzenia? Jaki kolor ma smutek, jaki szczęście, a jaki niepewność?


Na te pytania odpowiedzi zna Emilia, główna bohaterka książki włoskiej autorki, Nataschy Lusenti. W doskonałym debiucie pisarki, młoda dziewczyna, przeżywszy wiele zranień i mając wiele bolesnych wspomnień, próbuje zacząć swoje życie od nowa. W tym celu, wraz z dwoma ukochanymi kotami i skąpym bagażem złożonym głównie z książek, wprowadza się do kamienicy, w której nikogo nie zna. Chcąc poczuć się mniej samotna, nieśmiała dziewczyna każdego ranka zamieszcza na tablicy ogłoszeń krótkie opowieści – o swoich wspomnieniach, emocjach, przemyśleniach. Pisze o tym, co ją boli, z czego się cieszy, co powoduje smutek. To uzewnętrznianie się pomaga jej i - jak się okazuje - również innym, którzy wyczekują każdego kolejnego poranka, by móc przeczytać anonimowy list. Ze względu na strach przed reakcją innych osób, Emilia chce jednak pozostać anonimowa.

Jednakże nie każdy jest na tyle otwarty i żyjący w zgodzie ze sobą samym, by być w stanie zaakceptować odmienność innych oraz ich zwierzenia. Dlatego część osób chce zlikwidować ogłoszenia dziewczyny. Ponadto, gdy już jednak wydaje się, że wszystko dobrze się ułoży, Emilia odkrywa coś przerażającego i bardzo przykrego…

Sama główna bohaterka jest osobą niezwykłą, a przy tym doskonale stworzoną. Mimo ekscentryczności jest dziewczyną, którą naprawdę możemy polubić, a także utożsamiać się z nią. Choć ucieka przed światem, jedyne, o czym marzy, to przyjaźń i ciepło, których tak bardzo jej brakuje. Pomimo trudnej przeszłości jest przepełniona wdzięcznością. Kocha ludzi i bardzo pragnie być wśród nich. Dokucza jej samotność i brak przyjaciół. Pokazuje przy tym jednak, że optymizm i radość, a także przyjaźń możemy znaleźć niemalże na każdym kroku.

Narracja oraz styl autorki są jedną z rzeczy, które urzekły mnie od razu. Historia Emilii jest pełna prawdziwego życia w różnych jego barwach, od smutku i samotności, do radości i szczęścia. To przepiękna powieść w duchu potrzeby akceptacji, zrozumienia i bycia kochanym. Opowiada ona również o zdobywaniu odwagi, o zwracaniu uwagi na punkt widzenia innych, o przyjaźni i problemach, z którymi każdy z nas się zmaga.

Książka ta jest moim zdaniem idealną lekturą na wakacje, która oprócz lekkości czytania daje nam też wspaniałe emocje i pole do przemyśleń. Myślę, że każdy jest w stanie znaleźć w niej coś dla siebie – niezależnie od wieku i płci czytelnika.

Maja, lat 16
Książka wydana przezKomentarze