Niewinny - Harlen Coben - recenzjaZachęcona niezwykle pozytywnymi opiniami na temat twórczości amerykańskiego pisarza Harlana Cobana z wielką ciekawością sięgnęłam po jedno z jego dzieł pt. "Niewinny". Jest to pełna tajemnic kryminalna powieść opowiadająca o tym, jak przypadkowe znalezienie się w nieodpowiednim miejscu i czasie może wpłynąć na resztę ludzkiego życia.


Student prawa, Matt Hunter, podczas imprezy organizowanej przez jedno z uniwersyteckich bractw, w wyniku bójki sprowokowanej przez kolegę, nieumyślnie zabija człowieka. Mimo iż działa w obronie własnej, sąd skazuje go na cztery lata pozbawienia wolności w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Akcja utworu rozkręca się po upływie dziewięciu lat od odbycia kary przez głównego bohatera. Matt pracuje w firmie prawniczej, jest też przykładnym, do szaleństwa zakochanym mężem pięknej Olivii oraz z niecierpliwością oczekuje na narodziny swojego pierwszego dziecka i zakup wymarzonego domu. Choć mężczyzna dźwiga na swoich barkach piętno mordercy, choć trauma związana z pozbawieniem życia drugiego człowieka nieustannie powraca, stara się on normalnie żyć i zawalczyć o własne szczęście. Jednak przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć. Pewnego dnia bowiem, podczas służbowego wyjazdu żony, Matt otrzymuje zdjęcia, z których jasno wynika, że Olivia nie jest mu wierna. Od tego momentu czytelnik staje się świadkiem niezwykłej intrygi, pełnej nieoczekiwanych, zagadkowych wydarzeń opowieści, która przenosi go do świata klubów ze striptizem, prostytutek, brudnych interesów i brutalnych zbrodni. Hunter, jako były skazaniec, zostaje wytypowany na głównego podejrzanego dokonanych zabójstw. Co bohater ma wspólnego z tymi wydarzeniami? Kto stoi za tajemniczym zachowaniem żony? To pytania, na które autor daje odpowiedź na ostatnich stronach książki. Do tego momentu jedno zdarzenie goni drugie, pojawiają się nowi bohaterzy oraz pozornie oderwane od siebie wątki, które dopiero w końcówce kryminału pozwalają wykreować pełen obraz zaistniałych wydarzeń. Zakończenie jest jednak niezwykle zaskakujące.

Fabuła "Niewinnego" jest bardzo ciekawa i wciąga od pierwszego rozdziału. Jedyny minus to zbyt wiele wątków, które sprawiają, że powieść staje się mocno zagmatwana, chwilami wręcz niezrozumiała i męcząca, ale jednocześnie niepozwalająca odłożyć jej na półkę przed doczytaniem do samego końca. Książka pokazuje, jak jeden błąd może wpłynąć na dalsze losy człowieka, jak sekrety skrywane przez lata potrafią skomplikować życie, jak nawet tajemnice ukrywane w dobrej wierze mogą stać się źródłem problemów i wywołać lawinę kolejnych, następujących po sobie nieszczęść.

AHL


Książka wydana przezKomentarze