Terapeutka – B. A. Paris - recenzja


Właśnie przeszłam przez emocjonalny roller coaster pt. „Terapeutka”. Ta książka zdecydowanie zasługuje na umieszczenie w kategorii thriller. Znajdziemy w niej zbrodnie, tajemnice i tylko pozornie idealne osiedle. B.A. Paris wprowadza nas do złowrogiego świata powieści, zwiększając naszą paranoję w miarę czytania. Gwarantuje, że przed końcem książki podejrzani będą wszyscy.

Akcja toczy się powoli, nabierając rozpędu, w każdym rozdziale dokładając kolejny element układanki, co z czasem odsłania nam wszystkie tajemnice. Fani kryminałów mogą być rozczarowani brakiem szczegółowych opisów miejsca zbrodni, jednak nie ujmuje to niczego powieści. B.A. Paris stopniowo buduje napięcie do momentu, gdy nie da się już książki odłożyć. Bohaterka nie jest Sherlockiem Holmesem, więc ciężko mówić o śledztwie z prawdziwego zdarzenia. Fabuła zamiast szaleńczego pościgu za mordercą przypomina bardziej układanie puzzli, a z każdym kolejnym czytelnikowi coraz bardziej zapiera dech w piersi.

I na tym polega geniusz tej powieści, ponieważ jest to thriller psychologiczny. Nie śledzimy losów detektywa, lecz zwykłej kobiety zdeterminowanej, by odkryć sekrety swojego nowego domu. Czytając powieść, czujemy jej strach, paranoję, ale również chorobliwą ciekawość, która każe nam brnąć dalej i dalej w to śledztwo. Jej zachowania czasem wydają się irytujące i naiwne, jednak jest to mała wada książki, która nie gra dużej roli.

Warte uwagi są relacje między mieszkańcami osiedla. W czasie czytania „Terapeutki” stopniowo poznajemy ich charaktery, zainteresowania i co najważniejsze – sekrety. Początkowo natłok postaci może przytłoczyć (w pierwszych pięciu rozdziałach poznajemy ich, aż piętnaście), dlatego pomocne będą notatki. Na szczęście z czasem wszystko układa się w sensowną całość i później nie trzeba będzie sięgać po ściągę.

„Terapeutka” to świetna książka trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że usiadłam do lektury, z myślą o przeczytaniu paru rozdziałów, a skończyłam powieść od razu. Historia jest ciekawa i gwarantuje nam wieczór pełen emocji!

 

 

Ana, lat 17

 

 

 

Książka wydana przez

 


 

Komentarze