Nieznajomy - C.L. Taylor - recenzja

C.L Taylor to brytyjska autorka mająca na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Jej utwory stają się bestsellerami tłumaczonymi na kilkanaście języków świata i sprzedawanymi w wielotysięcznych nakładach. Zaintrygowana tak pozytywnie ocenianym dorobkiem twórczym pisarki, z niezwykłą ciekawością sięgnęłam po jej ostatnią książkę pt. Nieznajomi", która określana jest jako thriller psychologiczny.

Historia utworu ukazuje losy trzech obcych sobie osób, których z pozoru nic ze sobą nie łączy. Alice, sprzedawczyni w sklepie odzieżowym, to kobieta po przejściach, rozwódka, matka dorosłej już córki, która próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Z kolei Ursula dźwiga na swoich barkach ciężar bardzo bolesnych doświadczeń związanych z tragiczną śmiercią ukochanego. Od tego momentu staje się ona kleptomanką, przysparza jej to wielu kłopotów - traci przyjaciół i dach nad głową, co zmusza ją do zamieszkania w domu tajemniczego i bardzo dziwnego mężczyzny. Trzeci bohater, Garet, to mieszkający z matką cierpiącą na demencję ochroniarz w galerii handlowej. Mężczyzna jest samotny, choroba rodzicielki nie pozwala mu na ułożenie sobie życia osobistego. Poza tym, Garetha dręczy niepewność co do losu ojca, który wiele lat temu zaginął podczas wyprawy w góry. Każda z tych trzech postaci ma swoje kłopoty, sekrety, rozterki, każdą dręczą wątpliwości, każda przeżywa swój własny dramat. I właśnie w tym momencie w ich życiu pojawia się ktoś czwarty, kto sprawia, że drogi bohaterów zaczynają się krzyżować.

Autorka każdą postać przedstawia z niezwykłą wnikliwością i szczegółowością. Czytelnik poznaje ich myśli, odczucia, codzienne bolączki i to właśnie sprawia, że w utworze brakuje elementów dynamicznych oraz zaskakujących. Choć na pierwszych stronach powieści pojawia się zapowiedź pewnych wydarzeń, które budzą ciekawość, to jednak później akcja przez większą część utworu toczy się dość leniwie. Nie ma tu miejsca na dreszczyk emocji, na trzymającą w napięciu fabułę, samo zaś rozwiązanie akcji jest raczej łatwe do przewidzenia.

Uważam, że
Nieznajomi" to powieść obyczajowa o zwyczajnych ludziach i problemach dnia codziennego, a nie dreszczowiec, który czyta się z wypiekami na twarzy i ciarkami ze strachu na plecach. To ciekawa książka, choć błędnie zakwalifikowana do tych z gatunku thrillera. Myślę jednak, że miłośnikom literatury zawierającej elementy psychologiczne przypadnie do gustu.AH-L


 

Książka wydana przez


 


 

Komentarze