Sapiens. Opowieść graficzna. Narodziny ludzkości - Yuval Noah Harari, Daniel Casanave, David Vandermeulen - recenzja


Książka izraelskiego historyka przyciąga wzrok swoim dużym formatem i jasną, twardą okładką. Na pewno spodoba się wielu czytelnikom lubiącym poczuć w ręku solidne wydanie.

Po przejściu na pierwszą stronę opowieści widzimy postać badacza z otwartym tomem w fotelu, co przypomina ilustrację do staroświeckiej księgi i czas na ciekawą historię. A jest ona opowiadana w formie komiksu, nietypowej jak na omawianie historii człowieka na podstawie badań naukowych.

Bohaterami są Zoe, siostrzenica pana Harariego, pani Saraswati, specjalistka od biologii, ze swoim dziwnym pieskiem, doktor Fikcja o wyjątkowych umiejętnościach, a także archeolog. Akcja rozgrywa się w różnych miejscach interesujących ze względu na pochodzenie i rozwój ludzkości. Postacie pojawiają się we współczesnych miastach, lecz po chwili przenoszą się w przestrzeń zupełnie inna, odległą. Raz przypomina to przeskok w czasie, a czasem ma formę zwiedzania ciekawych obiektów muzealnych czy archeologicznych. Najwięcej intrygujących pytań podczas tej podróży zadaje, jak można się spodziewać, dziewczynka ciekawa świata.

Rysunki są wyraźne i przejrzyste, często dużego rozmiaru. Często pojawiają się zaskakujące i zabawne sytuacje, dzięki czemu książka nie przypomina poważnego, naukowego dzieła niezrozumiałego dla przeciętnego czytelnika. Jednak na niektórych chmurkach pojawia się zbyt dużo tekstu, co dla młodszego odbiorcy może być nużące i rozmywać najistotniejsze informacje. Zaletą jest język przystępny dla wszystkich, nie został naszpikowany terminami naukowymi i wyszukanymi określeniami.

Całe wydanie prezentuje się bardzo dobrze i z pewnością zainteresuje miłośników takiej formy popularyzacji wiedzy.




 

ZJ

 

 

 

Książka wydana przez

 


 

Komentarze