Virga - Klaudiusz Szymańczak - recenzja

„Virga”
– mroczny kryminał, którego akcja dzieje się w pierwszej polskiej osadzie w Stanach Zjednoczonych. To też drugi tom serii o agencie Slade i nadkomisarzu Laurentowiczu. 

Klaudiusz Szymańczak snuje intrygę, która obejmuje samobójstwa, zjawy i tajemniczy dom… Czy te zagadki uda się rozwiązać? Książka od początku zasypuje nas pytaniami, a w miarę czytania niewyjaśnionych zdarzeń tylko przybywa. Powieść trzyma w napięciu do samego końca i nie puszcza nawet na chwilę. Autor jako były policjant w sposób autentyczny przedstawił śledztwo oraz samo otoczenie.Tłem dla tych incydentów jest osada Panna Maria w Teksasie. Ta niegościnna zbieranina budynków umiejscowiona pośrodku niczego, potęguje mroczny klimat. Bardzo mi się spodobało, że historia tej osady jest autentyczna i możemy lepiej poznać to historyczne miejsce.

Bohaterów w powieści mamy różnych. Każdy z nich ma inny charakter i światopogląd. Łączy ich jedno. Chcą znaleźć winnego i postawić go przed sądem. Mają różne sposoby prowadzenia śledztwa oraz inne teorie na temat tego, kto jest przestępcą. Opinie tych bohaterów bywają nawet radykalne, dlatego wielu czytelnikom mogą się one nie spodobać. Jednak uważam, że nadaje to powieści realizmu i sprawia, że możemy zobaczyć sprawę z różnych punktów widzenia.
W „Virdze” zostają też poruszone ważne problemy takie jak samobójstwa wśród dzieci, depresja i zaburzenia psychiczne. Autor wielokrotnie zwraca uwagę, jak ważna jest rozmowa z drugim człowiekiem i autentyczna troska o samopoczucie innych ludzi. Razem z kolejnymi stronami coraz lepiej poznajemy ofiary, ich emocje oraz powody, dla których posunęli się do ostateczności, jaką jest odebranie sobie życia.

Czytając o na pozór niezwiązanych ze sobą wydarzeniach, byłam ciekawa, jak na końcu to wszystko się połączy w sensowną całość. I na rozwiązaniach pomniejszych zagadek się nie zawiodłam. Niestety zamknięcie głównej sprawy było trochę naciągane. Niemniej książkę czytało się bardzo przyjemnie i mogę ją polecić zarówno miłośnikom kryminałów, jak i osobom szukającym poważniejszej lektury.

Ana, lat 16Książka wydana przez 

Komentarze