Teresa Wontor-Cichy - Matka Boża zza drutów. Historia figurki z Auschwitz - recenzja

Autorka książki jest historykiem, pracownikiem naukowym Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Tematyce dotyczącej życia religijnego podczas II wojny światowej poświęciła m.in. publikację "Życie religijne więźniów chrześcijańskich w KL Auschwitz".

Książka "Matka Boża zza drutów. Historia figurki z Auschwitz",  mimo swej niedużej objętości porusza wiele wątków dotyczących historii obozu, powinna zainteresować młodych ludzi, którzy w zwięzły sposób mogą zdobyć podstawowe informacje na temat powstania i funkcjonowania obozu, przeplatane relacjami świadków i historycznymi fotografiami.

Autorka, mimo tytułu książki nie skupiła się tylko i wyłącznie na przedstawieniu historii drewnianej figury Matki Bożej wykonanej przez jednego z więźniów, ale jako znawczyni tematyki, o której pisze w tej krótkiej broszurze, wplata informacje dotyczące wielu wątków, często opatrzone przypisami, które warte są dodatkowej lektury. Budzi to pewien niedosyt, że są zaledwie wspomnieniem, np. informacja o korespondencji kardynała Sapiehy z komendantem obozu w Auschwitz Rudolfem Hössem dotycząca odprawienie Mszy świętej na terenie obozu w Boże Narodzenie 1940 r.

Autorka poświęciła sporo uwagi okolicznościom powstania figurki, ale też osobom, które w różny sposób były związane z losami tej obozowej relikwii. Po książkę powinny sięgnąć szczególnie osoby, które dopiero zaczynają interesować się tematyką obozową, chociażby dlatego, że pozostawia niedosyt i chęć dalszych studiów nad wieloma wątkami tam poruszanymi.Debiutantka
Książka wydana przezKomentarze