Powrót - Kathryn Croft - recenzja

Kathryn Croft
to brytyjska pisarka kryminałów i thrillerów. Z wykształcenia jest nauczycielką języka angielskiego oraz coachem zawodowym. Jej najsłynniejszymi powieściami są „Córeczka”, „Tylko jedno kłamstwo”, „Nie ufaj nikomu”, „Nigdy nie zapomnisz”, w których mistrzowsko stopniuje napięcie i zwodzi czytelników. Obecnie mieszka w Guildford w południowej Anglii z mężem i dwiema kotkami.

„Powrót” to książka która, już po samym opisie, umieszczonym na tylnej okładce, wydała mi się ciekawa. Fabuła zawarta jest w dwóch liniach czasowych – wydarzenia teraźniejsze oraz te, określone mianem „wcześniej”. Przedstawiona została historia młodej kobiety – nauczycielki angielskiego, która podobnie jak autorka zamieszkuje Anglię. Farahh wraz z mężem Aidenem od długiego czasu starają się o dziecko, lecz po momencie budzącym nadzieje, czyli pozytywnym wyniku testu ciążowego, przychodził i okres smutku. Żadnej z ciąż nie udało się utrzymać, przez co parę dotknęły cztery poronienia. Młode małżeństwo postanawia zaadoptować dziecko, jednak w trakcie procesu główna bohaterka zachodzi w kolejną ciążę. Kobieta rodzi zdrową córkę i zaczyna poznawać urody macierzyństwa (niestety w złym tego słowa znaczeniu). Popada w depresję poporodową i po kilku miesiącach ucieka z domu, pozostawiając męża z maleńkim dzieckiem. Jak można domyślić się po tytule – Farrah wraca do rodziny i próbuje żyć wcześniejszym życiem.

Pod względem językowym uważam, że książka została napisana bardzo dobrze. W wielu momentach autorka wykorzystuje mowę potoczną, która nadaje realistycznego wydźwięku opisywanym wydarzeniom. Ciekawym aspektem wydały mi się dwie linie czasowe, jednak na samym początku powodują lekki problem z obeznaniem się w sytuacji. Interesujące są wątki opisane w historii jak np. depresja poporodowa, demencja, choroby psychiczne. Niestety nie mogę stwierdzić, że jest to dobry thriller, gdyż mało kiedy wydał mi się straszny. Pożądane ciarki na ciele pojawiły się u mnie tylko raz. Zabrakło mi większej ilości scen strasznych, mrożących krew w żyłach. Nie zmienia to faktu, iż ta pozycja jest naprawdę ciekawa i przyciągająca do takiego stopnia, że myślałam o książce w momencie, kiedy jej nie czytałam.
Julia, lat 16

Książka wydana przez WydawnictwoKomentarze