Perfekcyjny Świat Miwako Sumidy - Clarissa Goenawan - recenzja

Clarissa Goenawan
urodziła się w Surabaya, w mieście we wschodniej Jawie. Jej ojczystym językiem jest indonezyjski, jednak gdy miała szesnaście lat, przeniosła się na studia do Singapuru. Autorka z powodów osobistych od czasów, kiedy chodziła do liceum, oprócz angielskiego, który jest jednym z czterech oficjalnych singapurskich języków, uczy się również języka japońskiego.

Goenawan w dzieciństwie fantazjowała o zostaniu pisarką, choć wtedy nie sądziła, że będzie to jej prawdziwy zawód. Pomimo dziecięcych marzeń, udała się w kierunku bankowości, lecz wcześniejsze zainteresowanie pisarstwem wciąż wzrastało, przez co porzuciła swoją pracę, gdy była w drugiej ciąży i dała szansę swojej twórczości. Wstąpiła do kilku internetowych oraz lokalnym grup pisarskich i w ten sposób rozpoczęła swoją książkową przygodę.

Pierwszą dziełem autorki jest książka pt. „Deszczowe ptaki”, która w 2015 roku zdobyła nagrodę Bath Novel Award. Powieść ta jest nastrojowym thrillerem psychologicznym opowiadającym o zabójstwie młodziutkiej Japonki. Stworzyła ją w półtora miesiąca w ramach projektu na Krajowy Miesiąc Pisania Powieści, szerzej znany, jako NaNoWriMo. Jest to coroczna impreza internetowa, której zadaniem jest rzucenie uczestnikom wyzwania, w którym muszą oni w listopadzie napisać pięćdziesiąt tysięcy słów. Clarissa spędziła kolejne półtora roku na recenzowaniu swojego rękopisu. Nagrodzenie książki wzbudziło zainteresowanie redaktorów i agentów, co ostatecznie doprowadziło do kontraktu nabytego przez Soho Press oraz do wydania jej w jedenastu językach.

Drugim dziełem Goenawan jest „Perfekcyjny świat Miwako Sumidy” i choć nie jest to sequel, to rozszerza się na świat poprzedniej książki i poniekąd przedstawia jej postać. Nowy utwór jest mieszanką tajemnicy, magii i przeróżnych kwestii społecznych, takich jak samobójstwa, wykorzystywania seksualne i świadomości transseksualne, dzięki czemu autorka zdobywa coraz większy rozgłos.

Podobnie jak w przypadku debiutanckiej książki Goenawan, ta historia rozpoczyna się normalnie i toczy się w swoim własnym, powolnym tempie, jednak w miarę rozwoju zdarzeń, fabuła staję się coraz bardziej zawiła oraz dziwna. Powieść otwiera się samobójstwem tytułowej bohaterki. Młoda Miwako Sumida jest atrakcyjną studentką drugiego roku na uniwersytecie Waseda, która skrywa mnóstwo mrocznych sekretów. Stopniowo wychodzą one na jaw dzięki trzem bardzo bliskim jej osobom. Kilka miesięcy przed popełnieniem samobójstwa, kobieta decyduje się zamieszkać w odległej i dobrze ukrytej, górskiej wiosce, nie informując nikogo o prawdziwym celu jej wyjazdu. W ten sposób po śmierci dziewczyny, Ryusei zakochany w niej do granic możliwości, postanawia odnaleźć odpowiedzi na kłębiące się w nim pytania. Wraz z Chie – najlepszą przyjaciółką Miwako – ruszają tropem Sumidy i powoli odkrywają, co tak naprawdę się wydarzyło. Podczas ich nieobecności Fumi spotyka na swej drodze niespodziewanego gościa, który odwraca jej uwagę od strachu o pogrążonego w żałobie brata. Powoli okazuje się, że nie tylko główna postać skrywa coś, czego za wszelką cenę nie chce wyjawić, ale także inni bohaterowie mają swoje tajemnice.

Clarissa podzieliła fabułę na trzy części, dzięki czemu każda z nich opowiedziana jest z innego punktu widzenia. Pierwszym z nich jest historia Ryuseiego, który będąc nieszczęśliwie zakochany, chce odnaleźć odpowiedź na wiadomości, które pisała do niego jego ukochana oraz powód, dla którego postanowiła ona odebrać sobie życie. Kolejną perspektywą, którą poznajemy, jest świat widziany oczami Chie, która jest powierniczką części sekretów skrywanych przez Miwako. Dziewczyna po długiej namowie zgadza się wyjechać do wioski, w której jej przyjaciółka spędziła swoje ostatnie chwile. Ostatni światopogląd należy do Fumi, która pomimo szorstkiego charakteru Sumidy, postanawia ją zatrudnić i tworzy z nią silną przyjacielską więź.

Podzielenie fabuły na segmenty, będące przemyśleniami różnych osób, pozwala na dogłębniejsze zaznajomienie się z losami Miwako. Osoba czytająca ma sposobność zapoznania się z pozostałymi członkami wydarzeń, zrozumienia kierujących nimi uczuć, a także przywiązania się do nich. Czytelnik razem z bohaterami może przeżywać ich radości i smutki, wzloty i upadki, chwile podniosłe i te zwyczajne.

Powieść Goenawan jest przepełniona najróżniejszymi emocjami, trudnymi przeżyciami i złudnymi nadziejami powrotu do życia w przeszłości. Jest ona bardzo sympatycznie napisana, przez co przyjemnie i szybko się ją czyta. Historia Sumidy przedstawia prawdziwe problemy, zupełnie zwyczajnych ludzi, z którymi tak łatwo jest się nam utożsamić. Książka ta z pewnością przypadnie do gustu zarówno starszej młodzieży, jak i dorosłym. Świat przedstawiony w książce jest bardzo dobrze dopracowany i opisany, nawet pomimo tego, że autorka nie jest Japonką. Mnogość tajemnic i ich ciekawe rozwiązania, wręcz proszą o sięgnięcie po tę lekturę, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto lubi opowiadania tego typu.

E. G., Lat 15


Książka wydana przezKomentarze