Praca sezonowa. Miesiąc w Amazonie - Heike Geißler - recenzja

Heike Geißler
to niemiecka pisarka, dziennikarka i tłumaczka. Jej pierwsza powieść „Rosa” otrzymała Nagrodę im. Alfreda Döblina. Jej druga książka „Praca sezonowa”, oparta na doświadczeniach pracy w hali wysyłkowej Amazon, zyskała uznanie wśród krytyków, ale również wywołała kontrowersję.

„Praca sezonowa” to interesująca historia, w której autorka przedstawiła samą siebie sprzed czterech lat. Zapisana została w formie opisowej, gdzie jakiekolwiek dialogi są niezwykle krótkie i mają służyć jedynie ukazaniu smutnego i niezwykle ciężkiego losu bohaterki. Fabuła oparta jest na pracy w hali wysyłkowej, w jednej z wielkich korporacji. Główna bohaterka – pisarka to osoba, która ledwo wiąże koniec z końcem, a na głowie ma cały dom. W odważny sposób przekazuje prawdy o rynku pracy oraz o relacjach łączących pracowników, zatrudnionych w takich miejscach. Cały jej dzień zapełniony jest wyłącznie pracą i myśleniu o niej.

Ta wyjątkowa pozycja zapisana została prostym i łatwym do zrozumienia językiem. Tak, jak już wspomniałam, pojawiające się dialogi są bardzo oszczędne w słowach. Cały utwór jest w utrzymany w dość surowej i szarej rzeczywistości, co dodatkowo podkreśla nieciekawe przeżycia bohaterki. Reportaż ten pokazuje, jak zniewolony jest człowiek przez odgórne normy oraz wyżej usytuowanych ludzi. Przedstawia proces prosperowania ogromnej firmy, która powszechnie znana jest z dużego przychodu, a niekoniecznie od ciężkiej pracy wykonanej gołymi rękami, pracujących po dziesięć godzin ludzi. Pozycja nadaje się dla osób zaciekawionych tematem biurokracji oraz prosperowaniu rynku pracy.
Julia, lat 16Książka wydana przez

Komentarze