Far from the Tree - Robin Benway - recenzja

Far from the Tree" („Daleko od drzewa”) Robin Benway to powieść wyciskająca łzy oraz podejmująca trudne tematy życiowe. Uświadamia potencjalnemu czytelnikowi, jak ważne są więzy rodzinne, bliskie nam osoby oraz nasza przeszłość, która pozwala kreować najbliższą przyszłość. Jak bardzo istotna jest świadomość tego, kim jesteśmy i do czego dążymy. Książka odpowiada na pytania: Dlaczego poczucie bezpieczeństwa jest fundamentem do budowania głębszych relacji?" oraz Jak odzyskać wewnętrzny spokój?" Powieść podzielona została na subiektywne opisy odbioru różnych sytuacji każdego z trojga bohaterów. Wątki przeplatają się, lecz są zdecydowanie zrozumiałe, a samą książkę czyta się nadzwyczaj szybko i przyjemnie.

Powieść opowiada o trójce adoptowanego rodzeństwa, niosącego ze sobą bagaż doświadczeń z przeszłości, który odbija się na ich obecnym życiu. Każde z nich trafiło do innej rodziny zastępczej oraz posiada odmienne wspomnienia z dzieciństwa. Różnią się znacznie, a zarazem są do siebie bardzo podobni.

Grace - jedynaczka, wychowywała się w sympatycznej rodzinie. Zaczęła szukać swojego biologicznego rodzeństwa po oddaniu do adopcji swojej malutkiej córeczki, którą urodziła mając zaledwie szesnaście lat. Rówieśnicy są dla niej okrutni, przez co dziewczyna wybrała naukę w domu. Ojciec dziecka wyparł się go, kiedy jeszcze Grace była w ciąży, a podczas porodu nie wspierał jej, gdyż ważniejszy był dla niego tytuł króla balu. Dziewczyna w tak młodym wieku musi poradzić sobie z chwilowym macierzyństwem oraz stratą córeczki na rzecz jej szczęścia i dobrobytu. Czy Grace znajdzie jeszcze miłość i ukojenie?

Maya, wulgarna brunetka wychowywała się w zamożnej rodzinie rudzielców. Rok po adopcji jej przybrana mama zaszła w ciążę z jej młodszą siostrą Lauren. Dziewczyna ma wszystkiego pod dostatkiem, lecz w znacznym stopniu odczuwa, że nie pasuje do tej rodziny, szczególnie patrząc na rodzinne portrety wiszące na ścianie. Pozostaje w homoseksualnym związku ze swoją dziewczyną Clarie, z którą jest bardzo szczęśliwa. Jej przybrani rodzice nieustannie się kłócą i myślą o rozwodzie. Wraz z siostrą nie pozwalają tacie dowiedzieć się, że ich matka nadużywa alkoholu, co później prowadzi do tragedii. Czy Maya odzyska mamę i nadal będzie szczęśliwa w swoim związku?

Joaquin - najstarszy z biologicznego rodzeństwa, miał najmniej szczęścia, ponieważ przechodził "z rąk do rąk" i nigdzie nie zaznał prawdziwej rodzicielskiej miłości. Przeszedł trudne dzieciństwo z powodu meksykańskiego wyglądu oraz swojego zamkniętego charakteru. Uważa się za gorszego i niegodnego żadnej przyjemności w życiu, przez co zerwał ze swoją ukochaną dziewczyną, Birdie. Czuje się samotny i nie ufa nikomu, nawet miłym dla niego osobom. Jest nadzwyczaj zamknięty w sobie. Czy Joaquin znajdzie kochającą rodzinę i otworzy się na ludzi?

Czy razem odnajdą swoją biologiczną mamę i dowiedzą się, kim tak naprawdę są?

Aby odpowiedzieć na pytania dotyczące dalszych losów trójki bohaterów, serdecznie zachęcam Was do przeczytana książki, która skierowana jest do młodzieży, lecz także podbije serca dorosłych czytelników. Powieść niezwykle wzrusza, a zarazem skłania do refleksji nad wcale nie tak odległą przyszłością młodego człowieka. Pokazuje, jak radzić sobie z problemami oraz odzyskać spokój po ciężkich przeżyciach.Queen of RosesE-book wydany przez Wydawnictwo


Komentarze