Dziesięć tysięcy drzwi - Alix E. Harrow - recenzja

W powieści Alix E. Harrow drzwi nie tylko pojawiają się w tytule, one naprawdę stanowią najistotniejszy element całej powieści. Już od pierwszej strony ujawnia się ich szczególna rola. January Scaller, bohaterka historii, przypomina o odkryciu pierwszych z nich, gdy była siedmioletnią dziewczynką. Nawet brzuszek literki „D” kojarzył się jej z bramą wiodącą w odmienną przestrzeń! Tak więc, od pierwszych zdań książki zapowiada się opowieść o wydarzeniach wyjątkowych, a nawet niesamowitych. A dotarcie do dziwnej księgi o tytule „Dziesięć tysięcy drzwi”, budzącym masę skojarzeń, przyczyni się do rozpoczęcia całkiem innego etapu w życiu panny Scaller, właściwie odkrycia i zmiany własnego losu.

Po intrygującym wprowadzeniu, gdy January rozbudza ciekawość czytelnika wzmiankami o swoich bliznach, pytaniem o to, jak doszła do obecnego stanu spokoju przy biurku w falach bryzy, rozpoczyna się opowieść o długim ciągu zdarzeń pełnych tajemniczości, grozy i ogromnych emocji.

Sama dziewczyna jest bardzo oryginalną i interesującą osobą. Wychowuje się bez rodziców, nie zdążyła poznać ciepła matczynej miłości, a ojciec wyżej stawia swoje pasje niż szczęście dziecka. January staje więc przed trudnymi wyzwaniami skazana na własną intuicję.

Książka przypomina tzw. staroświeckie opowieści w klimacie wiktoriańskim przeniesionym do Ameryki. Akcja rozgrywa się w na przełomie wieku XIX i XX, w oryginalnej scenerii i atmosferze dziwnego domu z ogromną ilością przedmiotów budzących ciekawość i tworzących szczególny nastrój pełen tajemniczości i mroku. Nawet powiewa grozą, gdy właściciel i opiekun January, pan Locke, mówi do podopiecznej dyscyplinującym tonem: „Będziesz odtąd znała swoje miejsce. Będziesz grzeczna dziewczynką”. Zapowiada to walkę January o zachowanie własnego „ja”, o odkrycie tajemnic, do których teoretycznie nie powinna mieć dostępu.

Powieść Alix E. Harrow potrafi wciągnąć niemal każdego czytelnika, gdyż zawiera oryginalną fabułę, odpowiednią dozę budzącej zaciekawienie tajemniczości, splot wydarzeń z nutą grozy oraz przyjemną dawką miłości i delikatnych uczuć.ZJ

Książka wydana przez


Komentarze