Kosiarze – Neal Shusterman - recenzja

Bardzo spodobała mi się inna książka tego autora, dlatego co do tej pozycji też miałam wysokie oczekiwania. Nie zawiodłam się, a nawet mile zaskoczyłam. Akcja rozgrywa się w przyszłości, w której władzę nas światem przejęła sztuczna inteligencja. Thunderhead to nazwa systemu rozwiązującego za nas wszystkie problemy i czyniący świat doskonałym. Zapanował nawet nad śmiercią, pozwalając ludziom żyć wiecznie.

Zdecydowanie największa zaleta książki to kreacja świata. Jest zaskakująco wiarygodny jak na prawdziwą utopię. Thunderhead wziął pod uwagę różne ludzkie charaktery i stworzył miejsce, w którym każdy może być szczęśliwy. Uwzględnił nawet wewnętrzną potrzebę niektórych ludzi do buntowania się przeciwko systemowi (nawet idealnemu) i stworzył dla nich specjalne miejsca. Autor wykazał się też wnikliwością, przedstawiając wady tego systemu i to, że nawet świat bez śmierci nie może być całkowicie idealny. Jak na wydawałoby się zwykłą powieść akcji, „Kosiarze” są bardzo intelektualną pozycją, nad którą trzeba przysiąść i trochę się zastanowić. To wszystko sprawia, że świat przedstawiony jest niesamowicie realny.

Myśl filozoficzna ani na trochę nie spowalnia akcji, która pędzi z zawrotną szybkością od początku książki, aż do końca drugiego tomu. Cały czas utrzymuje czytelnika w napięciu i sprawia, że nie można oderwać się od lektury. Niektóre zwroty akcji mogły się wydać trochę przewidywalne, ale nie sprawia to, że książka jest mniej ciekawa.

Neal Shusterman zdobył stopień naukowy z psychologii i to widać w jego książce. Postacie są realistyczne i od razu zaskarbiają sobie sympatię czytelnika. Wraz z rozwojem akcji główni bohaterowie się zmieniają i dorastają. Najbardziej bałam się, że książce odbierze urok związek pomiędzy głównymi bohaterami. Wiele obiecujących pozycji już przez to ucierpiało. Na szczęście „Kosiarze” to nie jest jedna z nich. Wątek miłosny jest wprowadzony zgrabnie i nienachalnie. Uczucia bohaterów rozwijają się w sposób naturalny i pozostają tylko wątkiem pobocznym.

Neal Shusterman ponownie pokazał, że potrafi pisać poruszające powieści. „Kosiarze” to jedna z tych książek, których się nie zapomina. Ta p
ozycja właśnie trafiła na listę moich „top 10” i jestem pewna, że wy też ją pokochacie.
Ana, lat 16


Książka wydana przez Wydawnictwo Filia

Komentarze