Głębia Challengera - Neal Shusterman - recenzja

Głębia Challengera" to nie jest normalna książka. Naprawdę ciężko było mi ją ocenić w takich samych kategoriach jak inne powieści. Jest dziwna, intrygująca i absolutnie wyjątkowa. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nie ma żadnego sensu, jednak nadal chce się ją czytać.

Książka opowiada o chłopcu, który pewnego dnia odkrywa, że jest chory umysłowo. „Głębia Challengera” pokazuje pobyt w szpitalu i walkę z chorobą z perspektywy głównego bohatera.

Wszystko, co się dzieje, dzieli się na dwie płaszczyzny, które nawzajem się przenikają. Rzeczywistość i to, co widzi główny bohater. W tej pozornie bezsensownej „fantastyce” kryją się elementy prawdziwego świata, który został zniekształcony przez chory umysł Cadena. Elementy rzeczywistego świata można zobaczyć w pozornie bezsensownych halucynacjach. W książce takich rozmiarów (bo aż 570 stron) łatwo o dłużyzny, jednak tutaj doszukiwanie się tego ukrytego sensu sprawia, że cały czas uważamy byle niczego nie przegapić. Przedstawiona historia jest ciekawa i wciągająca.

Choroba psychiczna to jest ciężki temat, dlatego obawiałam się, że książki też nie będzie się dobrze czytać. Okazuje się, że niepotrzebnie. Powieść jest napisana bardzo prostym, trafiającym do czytelnika językiem. Jeśli już pojawia się jakaś myśl filozoficzna, to jest ona tak krótko i bezpośrednio sformułowana, że nie mamy wrażenia, jakby autor zaplątał się w swoich własnych przemyśleniach. „Głębia Challengera” jest lekturą bardziej wymagającą od zwykłych przygodówek, ale mimo tego czyta się ją lekko i przyjemnie.

Dodatkowym plusem książki jest jej wiarygodność. Neal Shustermann sam przyjaźnił się z osobą chorą psychicznie oraz syn autora też cierpiał na podobną przypadłość. Powieść powstała we współpracy z nimi, dlatego dostajemy prawdziwy obraz choroby. Mam wrażenie, że po przeczytaniu tej książki lepiej rozumiem jak zaburzenia umysłowe wpływają na myśli cierpiącego i co przeżywają takie osoby. W książce zamieszczone są nawet rysunki wykonane przez syna Neala Shuttermana w trakcie jednego z jego epizodów.

Uważam, że 
„Głębia Challengera”  to piękna powieść o walce z chorobą, która zdecydowanie wyróżnia się na tle wielu książek o podobnej tematyce. Przy tym nie jest zbyt trudna w odbiorze i mimo sporych rozmiarów czyta się ją szybko. Bardzo polecam ją każdemu niezależnie od wieku.
Ana, lat 16Książka wydana przez Wydawnictwo Grupa Wydawnicza Foksal

Komentarze