Totalna magia - Alice Hoffmann - recenzja

Alice Hoffmann to amerykańska pisarka mająca w swoim literackim dorobku osiemnaście powieści, dwa zbiory opowiadań i osiem książek dla dzieci i młodzieży. W książce „Totalna magia” przedstawia losy dwóch sióstr - Sally i Gillian. Znajdują się one pod opieką swoich ciotek, które są wiedźmami. Ich życie jest mocno skomplikowane, a momentami wręcz pechowe. Perypetie rodziny Owensów są ciekawe i zabawne. W książce widnieje sporo motywów, więc każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Mamy tu romans, komedie, kryminał, fantasy, ale przede wszystkim jest to powieść obyczajowa.

Książka napisana jest prostym i niewymagającym językiem, co sprawia, że jest przyjemna w czytaniu. Nie ma tutaj momentów zaskoczenia ani napięcia. Odebrałam wrażenie, że wszystko dzieje się w prostej linii, brakuje jakiegoś spadku bądź uniesienia. Wydarzenia i losy bohaterek są interesujące, ale nie zaskakujące.

Dwie główne bohaterki przedstawione są na zasadzie kontrastu. Jedna jest odpowiedzialna za to druga szalona. Sally cechuje powaga, a Gillian za to jest zwariowana, radosna, lekkomyślna. Takie rozwiązanie jest ciekawe i dobrze wypływa na bieg akcji, ale nie jest niczym innowacyjnym, przez co książka staje się przewidywalna.

Reszta bohaterów zwraca na siebie uwagę, lecz tylko na chwile. Nie wpływają oni znacząco na fabułę, przez co raptem kilka stron później odchodzą w zapomnienie. Powinny one zostać bardziej zakorzenione w tej powieści i mieć większy wpływ na wydarzenia. Podobna sytuacja dzieje się w przypadku głównych bohaterek, które poznajemy, ale tak naprawdę ich nie znamy. Brakuje im głębszego i bardziej dociekliwego przedstawienia, aby móc wytłumaczyć ich zachowania.

Lektura była przyjemna i nie zajęła mi zbyt dużo czasu, ale raczej nie zostanie moją ulubioną. Szybko odchodzi w zapomnienie. Poleciłabym ją osobom, które nie mają ochoty na wymagającą książkę i chcą przeczytać coś, co będzie miłe, czasem zabawne, ale nie porywające i stresujące.

Powieść nie jest zła, ale do jej lektury nie zachęciłabym osób, które oczekują czegoś bardziej wymagającego.

Laura, lat 17
Książka wydana przez


Komentarze