Prawda. Krótka historia wciskania kitu - Tom Philips - recenzja


Ciekawi Was, jaki jest największy przekręt świata? 
Czy zwierzęta też umieją kłamać? 
Jak to możliwe, że wielu naukowców uwierzyło w istnienie gigantycznego pasma górskiego w połowie Afryki? 

Ta książka odpowie na te pytania i wiele innych. Tom Phillips porusza dużo ciekawych kwestii, nad którymi nawet się nie zastanawialiśmy!

Autor przejrzystym językiem przedstawia nam najlepszych kłamców świata i wiele mitów, w które ludzie uwierzyli na przestrzeni wieków. Niektóre przypadki są bardzo zaskakujące i nigdy nie pomyślałabym, że ktoś mógł na przykład wymyślić cały kraj! A takich perełek w tej publikacji jest więcej.

Autor jednocześnie mówi o epoce dezinformacji i powodach, dla których uważa, że takiej nie ma. Uważam, że odpowiada tym samym na kwestie aktualnie nurtujące ludzi oraz porusza temat, który jest ponadczasowy. W końcu kłamstwo i dezinformacja towarzyszom nam od tysiącleci i na pewno będą przez jeszcze długi czas. Tom Phillips omawia też sposoby na radzenie sobie z tym zjawiskiem, jak możemy zmniejszać pozycje kłamstwa przynajmniej w naszym otoczeniu oraz jak nie dać się nabrać.

W książce znajdziecie naukowe spojrzenie na temat kłamstwa poparte wieloma przykładami, które często są po prostu śmieszne. Tom Phillips pisze lekkim językiem dzięki któremu „Prawda. Krótka historia wciskania kitu” jest łatwa w odbiorze i wielokrotnie wywołała u mnie uśmiech na twarzy. Od samego początku byłam zainteresowana tą publikacją, a w miarę czytania moje zainteresowanie tylko rosło. Mimo wydawałoby się, dużej liczy kartek, czytało się ją zaskakująco szybko. Autor idealnie balansuje pomiędzy naukowymi informacjami a żartami. Nie przytłacza nas ani jednym, ani drugim.

„Prawda” jest ciekawa i daje nam lepsze pojęcie o kłamstwach oraz tak zwanym „wciskaniu kitu” Mogę z czystym sumieniem polecić każdemu tę książkę.

 


Ana, lat 15


Książka wydana przez

https://www.wydawnictwoalbatros.com

Komentarze