Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o błędach i naturze sukcesu - Matthew Syed - recenzja

Matthew Syed jest brytyjskim pisarzem. Jego ojciec imigrował z Pakistanu do Wielkiej Brytanii. Wraz ze zmianą kraju przeszedł z wiary islamskiej na chrześcijaństwo. Matką Syeda jest Walijka. Matthew grał w tenisa stołowego. Zdobywał dobre wyniki i przez jakiś czas był mistrzem Anglii, a nawet, jednego roku, osiągnął najwyższy światowy ranking. Wiele razy reprezentował Anglię podczas Igrzysk Olimpijskich oraz na różnych Mistrzostwach. Oprócz tego pracował dla BBC i Eurosportu jako komentator sportowy, a dla gazety The Times pracował jako dziennikarz. Często wypowiada się także na tematy związane z kulturą, polityką czy sportem.

„Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o błędach i naturze sukcesu” jest to jedna z książek Matthew’a. Pisarz w bardzo dosadny, ale także prosty w odbiorze sposób, pokazuje nam, jak ważną rzeczą, w naszym codziennym życiu, jest wyciąganie wniosków z porażek.


W samolotach jest takie urządzenie nazwane czarną skrzynką (choć tak naprawdę jest pomarańczowe do szybszego zlokalizowania w razie wypadku). Jego zadaniem jest rejestrowania tego, co się dzieje z samolotem podczas lotu. Zapisuje ono parametry maszyny, ale także rozmowy pilotów. Po skończonym locie jest analizowane wszystko, co się działo podczas podróży i w razie jakichś niedociągnięć są one korygowane. Każdy pilot przyznaje się do swoich błędów, aby w przyszłości koledzy po fachu mogli wiedzieć jak się w pewnych sytuacjach zachować. 

Matthew Syed w pierwszej części książki porównywał właśnie lotnictwo oraz całkiem inaczej prowadzone działania w medycynie. Dokładnie, choć w pewnych momentach zbyt brutalnie, pokazał jak bardzo niechęć przyznania się do błędu i kamuflowanie go utrudnia rozwijanie się usług medycznych, a także jak wpływa to na życie pacjenta. Pokazana w książce „metoda czarnej skrzynki” i przykłady z życia mówią, a wręcz krzyczą, aby analizować to, co było błędem i poprawiać go. Syed podaje przykłady nie tylko z medycyny czy z lotnictwa na brak lub analizowanie porażek. Nawiązuje również do sądownictwa, Formuły 1, Google, a nawet fabryki proszku do prania.

Zaczynając czytać tę książkę, nie sądziłam, że będzie w tak przejrzysty sposób napisana. Oprócz tego przykłady, na których autor opierał swoje przemyślenia, były bardzo ciekawe i bliskie naszemu życiu codziennemu. Akceptując swoje pomyłki i starając się je sprostować, rozwijamy siebie i sprawiamy, że to, co robimy, staje się efektywniejsze.


Z tej lektury można nauczyć się wiele na temat własnej psychiki oraz jak w ogóle działa świat. Polecam ją każdemu, kto chce się zagłębić w swój własny umysł i nie boi się popatrzeć na swoje błędy z różnych stron.Weronika N., lat 15
Książka wydana przez Wydawnictwo

http://www.insignis.pl

Komentarze