Odnaleźś sisu. Fiński sposób na szczęście przez hartowanie ciała i ducha - Katji Pantzar - recenzja

„Odnaleźć sisu. Fiński sposób na szczęście przez hartowanie ciała i ducha” to dzieło Katji Pantzar - córki fińskich emigrantów, która obecnie mieszka i pracuje w Helsinkach. Autorka już na wstępie zdradza czytelnikowi, że przez wiele lat zmagała się z depresją, a pomogły jej dopiero przeprowadzka do Finlandii i rzeczy, których się tam nauczyła i o których opowiada w książce.

Książka zawiera rady, których wcielenie w życie ma sprawić, że będziemy czuć się lepiej zarówno psychicznie, jak i fizycznie i upodobnimy się do Finów, czy też do innych mieszkańców Skandynawii. 


Sisu to pojęcie, które ciężko zdefiniować. Określa wyjątkowy rodzaj fińskiej wytrzymałości i niepoddawania się. Jest starym fińskim powiedzeniem nawiązującym do psychicznej twardości, hartu ducha i wytrzymałości. To także podejście polegające na przekształcaniu wyzwań w sposobności, niezwykle ważne w fińskiej kulturze, której fundament stanowi od lat.

Od długiego czasu trwa moda na kulturę skandynawską. Autorka uświadamia nam, że cenione na całym świecie fińskie podejście do życia tkwi w prostocie. Sisu to chociażby samodzielność, wybór roweru zamiast samochodu, naprawianie przedmiotów zamiast kupowania nowych, czy zdrowe odżywianie. Mówi też o zmianie naszego podejścia do wszelkich problemów, na przykład zamianie powtarzanego przez nas „nie dam rady" na „jak mogę to zrobić?". Przybliża nam również idee morsowania i minimalizmu.

Książka oprócz praktycznych rad zawiera też opowieści z życia autorki, dzięki którym możemy dowiedzieć się więcej na temat życia w Finlandii, co moim zdaniem jest bardzo interesujące. Tę lekturę mogę polecić każdemu, od osób interesujących się kulturą skandynawską, po każdego, kto chciałby zmienić coś w swoim życiu. Bo dzieło Katji Pantzar jest dowodem na to, że zmiany nie muszą być złożone, aby były skuteczne.

 


Maja, lat 15
Książka wydana przez

https://wuj.pl

Komentarze

Prześlij komentarz