Chłopiec, kret, lis i koń - Charlie Mackesy - recenzja

„Chłopiec, kret, lis i koń” to pierwsza książka Charliego Mackesy, jak sam autor wspomina na początku, napisanie książki było jego marzeniem, które jak widać, udało mu się spełnić.

Dzieło Charliego niewątpliwe nie jest zwyczajną książką. O wiele bardziej niż tekst, dominują tutaj cudowne rysunki autora, przedstawiające poszczególne etapy wędrówki naszych głównych bohaterów.

Książka opowiada o chłopcu i o jego trójce przyjaciół, którzy w swoich dialogach przekazują nam rady, prawdy życiowe i różnego rodzaju wartości, którymi powinniśmy się kierować. Chłopiec na początku samotny poznaje mądrego kreta, po wspólnej wędrówce zaprzyjaźniają się z lisem, który w swoim, życiu wiele wycierpiał, dlatego teraz wydaje się cichy i wystraszony. Koń mimo tego, że największy to najłagodniejszy ze wszystkich zwierząt. Każde z nich jest inne. Tak samo, jak ludzie, nie są idealni i bez większego wstydu prezentują swoje słabości.

Książkę, czytało się szybko, ponieważ jedyne co w niej występuje to bardzo krótkie dialogi. W większości z nich zawarta jest głębia, jakiś drugi sens, którego nie umiemy poznać po pierwszym przeczytaniu. Postacie występujące w książce, przypominają nam o tym, co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu. Dają nam one wzruszającą i uniwersalną lekcję życia. Ze względu na przekaz i cudowne mądrości zawarte w powieści, chcę się do niej wracać, i wracać, i wracać...

Ta lektura jest dla każdego i nieważne czy masz lat pięć, czy pięćdziesiąt. Młodsi czytelnicy nie zrozumieją przekazu płynącego z książki, ale z pewnością zachwycą się ilustracjami. Starsi natomiast powinni sięgnąć po nią, aby na przykładzie tych czterech bohaterów, przypomnieć sobie w swoim zabieganym życiu, co jest dla nich naprawdę ważne.

 


Daria, lat 14
Książka wydana przez

https://www.wydawnictwoalbatros.com

Komentarze