Assassin's Creed: Renesans - Oliver Bowden - recenzja

Oliver Bowden to pisarz, którego flagową serią jest Assassin's Creed. W momencie pisania pierwszej książki z serii miał 61 lat. Jednak "Assassin's Creed: Renesans" to powieść idealnie dostosowana do współczesnego odbiorcy pragnącego klimatycznej i pełnej akcji przygody.

Klasyfikacja gatunku to fantastyka, jednakże jest jej na tyle niewiele, że, spodoba się również fanom powieści historycznych z naciskiem na akcję.

Historia przedstawiona w książce bazuje na grze Assassin's Creed II z pominięciem pewnych wątków. Opowiada ona o synu florenckiego bankiera, Eziu Auditore, żyjącym w renesansowych Włoszech na przełomie XV i XVI wieku, który po wydaniu wyroku śmierci na jego rodzinę pragnie pomsty za ojca i braci. Z czasem odkrywa spisek przeciwko rodowi Auditore uknuty przez rzekomo nieistniejący już zakon Templariuszy, a także dowiaduje się o zwalczającym ich zakonie Asasynów.

Pisarz pokazuje, jak za kulisami mogłyby się rozgrywać wydarzenia historyczne, co sprawia, że podczas czytania wyobrażamy sobie alternatywną wersję wydarzeń z przeszłości.

Wydarzenia fabularne zazębiają się z historycznymi, a protagonista w czasie poznaje wiele znaczących i znanych postaci, a zarazem równocześnie ma wpływ na wydarzenia historyczne. Autor stara się dokładnie opisać świat otaczający bohaterów, jednocześnie nie opóźniając przy tym akcji. Wprowadza również do tekstu zwroty z języka włoskiego i łacińskiego, które budują klimat i pomagają wczuć się w realia tekstu.

Jako zdecydowany plus mogę podać budowanie głównego bohatera w trakcie przebiegu fabuły i łączenie Ezia z postaciami historycznymi takimi jak np. Leonardo da Vinci. Niestety minusem jest zauważalny w samym środku książki schemat, który irytuje do momentu, w którym zostaje przełamany i fabuła zmienia swój tor.

Według mnie "Assassin's Creed: Renesans" to pozycja obowiązkowa dla fanów oryginału, a dla niezaznajomionych z uniwersum będzie to świetna opowieść o zemście z intrygującym sekretem starożytnego kodeksu w tle.
 

Wiktor, lat 16
Książka wydana przez Wydawnictwo

http://www.insignis.pl
 

Komentarze