Dyplomatyczny cicer cum caule - Jakub T. Wolski - recenzja

„Dyplomatyczny cicer cum caule” jest ciekawą pozycją dla wszystkich miłośników historii pragnących od czasu do czasu poczytać „coś lżejszego” o postaciach poznawanych w poważnych podręcznikach historii lub dyplomacji.

Książka Jakuba Wolskiego to zbiór siedemdziesięciu kilku niedługich opowieści, często o charakterze anegdotycznym, ukazujących interesujące wydarzenia lub sytuacje ze świata dyplomatycznego.

Wśród bohaterów przedstawionych opowieści pojawili się czołowi politycy z minionych epok i z czasów nam współczesnych, np. Talleyrand, Churchill, Paderewski czy Hillary Clinton. Nie brakuje również ciekawostek z życia przedstawicieli znanych rodów (Czartoryscy), postaci historycznych (m. in. Traugutt, Zawisza Czarny), ambasadorów czy ministrów. Przeczytamy także o elementach drobnych z pozoru, lecz odgrywających dużą rolę w pewnych sytuacjach, jak frak czy smoking.

Autor był przez wiele lat urzędnikiem, pracownikiem ministerialnym oraz ambasadorem w polskich placówkach za granicą, a więc niejeden raz miał okazję ujrzeć ciekawe, a czasem dziwne lub zaskakujące sceny. Poznał też mnóstwo polityków bądź ważnych postaci z tzw. wyższych sfer, dzięki czemu posiadł rozległą wiedzę o oficjalnej i nieoficjalnej historii dyplomacji.

Książka to dosłownie tytułowy „groch z kapustą”, wydaje się chaotyczną „zbieraniną” powiastek, lecz – z drugiej strony – staje się to jej zaletą, ponieważ można do niej sięgnąć w dowolnym momencie i przeczytać jedną z historyjek bez konieczności przypominania sobie, „na czym to skończyliśmy…ZJKsiążka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze