Na krawędzi mroku – Jeff Giles - recenzja

Jeff Giles to pisarz, który pomimo małej ilości wydanych prac, ostatnimi czasy stał się bardzo znany dzięki swojej serii książek z pogranicza young adult i fantastyki pod tytułem „Na krawędzi wszystkiego”. Pierwsza część serii opowiadała o Zoe, która mieszka w Montanie razem z matką, bratem i dwoma psami. Dziewczyna jest ogromną fanką jaskiń, tak samo, jak jej zmarły ojciec, a że w jej stanie ich nie brakuje, często wyrusza na różne wyprawy. Pewnego dnia spotyka tajemniczego chłopaka o nadludzkich zdolnościach i od razu się w nim zakochuje, tylko że okazuje się, że nowy kolega to łowca głów, wysłany z krainy będącej czymś na kształt piekła, więc ich związek raczej za długo by nie przetrwał.

Druga część opiera się na poszukiwaniach matki Iksa oraz podróży przez piekielną nizinę, opowiedzianej z perspektywy niedoszłego chłopaka Zoe. Później nasza protagonistka dołącza do niego i kontynuują podróż, spotykając przy tym wiele różnych postaci. Tak wygląda w skrócie opis fabuły. Jest to powieść drogi, przetykana opisami życia codziennego głównej bohaterki oraz jej tęsknotą za ukochanym.

Szczerze mówiąc dla mnie, fabuła ta była przewidywalna. Kiedy tylko Iks postanowił szukać swojej matki, jasne było, jak to się skończy, a wszelkie zwroty akcji niestety także mnie nie zaskakiwały.

Zaletą jest za to sposób pisania autora i chociaż duży udział może mieć w tym tłumacz, naprawdę miło oraz szybko czytało się tę książkę. Ucieszyłam się też z rozwinięcia postaci drugo- i trzecioplanowych, a także pokazania większych obszarów niziny niż w pierwszym tomie.

Krótko mówiąc, można przeczytać tę historię, jeśli ma się wolną chwilę i chce przeczytać sobie coś lekkiego, przyjemnego oraz niewymagającego zbyt dużych rozmyślań. Dodatkowo poleciłabym „Na krawędzi mroku” fanom fantastyki młodzieżowej, ponieważ zawarte w tym tomie elementy są idealnie zrównoważone i trzymające się reguł tego gatunku. Wszyscy wielbiciele romansów także mogą sięgnąć po oba tomy serii, a następnie obserwować jak relacja naszych młodych bohaterów rozwija się od zwykłego zauroczenia do prawdziwej miłości, umiejącej przetrwać wszelkie przeciwności losu.
Ania, lat 16Książka wydana przez WydawnictwoKomentarze