Głód - Alma Katsu - recenzja

Alma Katsu, autorka omawianej przeze mnie powieści, na co dzień pracuje dla Amerykańskiego Rządu Federalnego jako osoba zajmująca się wywiadem oraz polityką zagraniczną. Swoją karierę pisarską zaczęła od książki fantasy pod tytułem „Wieczni”, która swą fabułą oraz atmosferą przypomina klasyczne, gotyckie horrory. „Głód” jest jej drugim wydanym w Polsce dziełem.

Historia nawiązuje do tragicznej Wyprawy Donnera, mającej miejsce w 1846 roku. Chociaż jest zakwalifikowana jako książka historyczna, to mamy w niej wiele odstępstw od prawdziwych wydarzeń, a także chwile, gdy autorka już całkowicie popuściła wodze fantazji.

Cała akcja książki tak naprawdę opiera się na drodze ze wschodu na zachód Ameryki Północnej, czasami przeplatanej jakimiś retrospekcjami. Mamy tu oczywiście wielu bohaterów, których oczami obserwujemy tę niebezpieczną podróż, razem z nimi zaczynamy odczuwać niepokój, widzimy pierwsze znaki, że coś jest nie tak, jak być powinno. Niestety przez prawie połowę książki akcja zbytnio się wlecze jak na mój gust, skupiamy się wtedy na poznaniu członków wyprawy i zorientowaniu się, jak wygląda sytuacja w karawanie. Dopiero później tempo przyśpiesza, jesteśmy wręcz atakowani jakimiś dziwnymi wydarzeniami, których ani my, ani bohaterowie nie możemy zrozumieć, później padają pierwsze trupy, a sytuacja robi się nie tyle interesująca co po prostu dziwna.

Styl pisania autorki jest w porządku, chociaż momentami wydawał się lepszy, w innych chwilach jakoś tak słabszy. Bohaterowie nie są też jakimiś wybitnymi, głębokimi postaciami, tylko po prostu zwykłymi ludźmi, którzy próbują przetrwać. Może to nawet dobrze.

Książka była dla mnie w porządku, szczerze mówiąc, zakończenie zostawiło mnie z paroma pytaniami. Nie potrafiłam zbytnio zżyć się z bohaterami, chociaż z zaciekawieniem śledziłam tę opowieść, będąc ciekawą, jak bardzo autorka odbiegnie od oryginalnych wydarzeń.


Jeśli ktoś lubi historię Stanów Zjednoczonych, to ta książka będzie dla niego idealna, tak samo, jeśli jest fanem czytania o ciężkich sytuacjach oraz walce o przetrwanie i z siłami natury.
Ania, lat 16Książka wydana przez WydawnictwoKomentarze