Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem - Jerzy Chociłowski - recenzja

Książka w jakiś sposób wypełnia pewną lukę historyczną, przybliża sylwetkę brata marszałka Józefa Piłsudskiego, Bronisława, postać przez długi czas nieistniejącą w oficjalnych publikacjach. Autor książki przedstawił historię życia człowieka zupełnie odmiennego od wielkiego wodza, dla wielu odkrywając w ogóle istnienie tej postaci.

Możemy prześledzić życie Bronisława od dzieciństwa z wieloma utrapieniami, m. in. kłopotami szkolnymi, przez pełną emocji i wahań młodość, zesłanie i pobyt na krańcu świata – Sachalinie, aż po samobójczą śmierć w nurtach Sekwany.

Spora część książki poświęcona jest jego pobytowi na zesłaniu, a zwłaszcza fascynacji Ajnami. W odległym kraju znalazł żonę i pozostawił potomków, a dla większości z nich wiadomość o ich rodzinnych związkach z Bronisławem była niespodzianką. Niektórzy jednak nie potrafią zrozumieć postępowania Piłsudskiego, może tkwi w nich żal za opuszczenie ajnuskiej żony z małymi dziećmi.

Po przeczytaniu tej biografii powstaje przesiąknięty smutnymi skojarzeniami wizerunek człowieka mocno przeżywającego każdą sytuację, skłonnego do refleksji, z trudem odnajdującego się w świecie.ZJKsiążka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze