Negatyw - Klaudiusz Szymańczak - recenzja

Klaudiusz Szymańczak był policjantem, nauczycielem języka angielskiego, felietonistą. Studiował politologię i amerykanistykę. Interesuje się historią i kulturą USA. Wiele podróżuje. W moje ręce trafiła jego debiutancka książka „Negatyw".

Na warszawskiej Pradze w dziwnych okolicznościach zostają znalezione zwłoki syna amerykańskiego dyplomaty. Natomiast w amerykańskiej dzielnicy zamieszkałej w większości przez Afroamerykanów zostaje zamordowany biały mężczyzna za pomocą... pozytywki. Akcja powieści toczy się w USA i Polsce. Śledzimy postępy w sprawach dotyczących morderstw, którymi zajmuje się agent specjalny FBI John Slade. Pod koniec książki dowiadujemy się, co łączy te dwie sprawy i dlaczego.

Nie jest to tylko historia kryminalna. Autor dzieli się z nami wieloma przemyśleniami i spostrzeżeniami dotyczącymi kwestii społecznych, różnic rasowych, poglądowych, religijnych, które tyczą zarówno Amerykanów, jak i Polaków. Można z wieloma rzeczami się nie zgadzać, ale książka, jak się okazuję, zmusza do osobistych przemyśleń. Stawiane są np. pytanie, dlaczego ludzie się nienawidzą do tego stopnia, że skłoni są się pozabijać?

Nie żałuje czasu spędzonego nad lekturą tej książki. Choć momentami denerwował mnie agent Slade. Miałam wrażenie, że patrzy na wszystko z filozoficzną wyższością, na szczęście okazało się, że nie jest, taki kryształowy. I czy rzeczywiście polscy śledczy z przejęcia mogli popełnić, aż takie błędy, bo patrzył im na ręce amerykański kolega po fachu?

Pomimo wszystko myślę, że mogę polecić „Negatyw” osobom lubiącym kryminały, ale i powieści wymagających refleksji i głębszych przemyśleń.MJKsiążka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze

  1. Dziękuję za recenzję. Szczególnie cenną bo od uczniów szkoły:)

    Pozdrawiam
    Klaudiusz Szymańczak - autor

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz