Uniwersum Przygranicza. Przygody Śliskiego. Tom 4. Czarne południe - Paweł Kornew - recenzja

Jeszcze jedna książka dla miłośników przygód rozgrywających się w świecie mocno przypominającym bardzo znane schematy. To kolejna opowieść o intrygach knutych w dziwnej, pełnej tajemnic strefie leżącej za bliżej nieokreśloną granicą z normalnym światem. Doświadczeni czytelnicy już po kilkudziesięciu linijkach przewidzą kierunek rozwoju akcji i jej finał.

Główny bohater, Sopel – znany z poprzednich części cyklu, nie wydaje się szczególnie ważną osobą, ale jednak zostaje wybrany do wypełnienia ważnej misji – musi odnaleźć tajemniczy nóż mający znaczenie przy ewentualnych próbach przejścia do zwykłego świata. Wśród postaci pojawiają się dygnitarze, żołnierze, agenci i inne „owoce” systemu opartego strukturach militarnych, nieuchronnie przywołującego na myśl radziecki (postradziecki?) system komunistyczny. Jednak jest to już świat pełen odmieńców, mutantów oraz magicznej mocy przenoszącej bohaterów w inny wymiar.

Akcja rozkręca się niemrawo, ale z biegiem czasu rozkręca się i to sprawia, że książkę można doczytać do końca bez większego znużenia jej schematycznością (chciałoby się wręcz rzec: komputerową). Na szczęście dla autora (autorów?) tego typu opowieści – jest spore grono wielbicieli podobnych historii „nie z tego świata”.
ZJ

Książka wydana przez


Komentarze