Potęga sugestii - Erik Vance - recenzja

Książka zawiera budzący ciekawość podtytuł: „osobliwa wiedza o zdolności mózgu do zwodzenia, zmieniania i uzdrawiania”.

Autor w interesujący i „wciągający” sposób opowiada o tym, jak szybko i niepostrzeżenie wielu ludzi poddaje się sugestii, ulega różnorodnym przeświadczeniom o zbawiennym wpływie pewnych środków pomagających w uzdrowieniu.

Podaje mnóstwo przykładów osób uleczonych dzięki przekonaniu, że w cudowny sposób zadziałały zażywane przez nich tabletki (choć były „neutralne” i na nic nie wpływały), wspomina ludzi upijających się bezalkoholowym napojem jedynie po zasugerowaniu im, iż spożywają piwo. Erik Vance na wiele sposobów opisuje niesamowitą skłonność człowieka do poddawania się myśli o szczególnym działaniu czegoś, co w istocie okazuje się tylko placebo lub formą przekonania i oczekiwania czy też „samoomamiania”.

Z drugiej strony - autor odwołuje się do licznych przypadków uleczenia choroby bądź złagodzenia bólu dzięki swoistemu nastawieniu mózgu człowieka oraz pozostającemu zagadką związkowi oczekiwań z procesem uzdrawiania. W ten sposób wskazuje wiele spraw i możliwości, na które zazwyczaj nie zwraca się uwagi w codziennym życiu.
ZJ
Książka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze