Cudowny chłopak - R.J. Palacio - recenzja

„Cudowny chłopak” to powieść, która skradła serca polskich czytelników już cztery lata temu. W tym roku wydanie zostało wznowione w związku z premierą filmu na podstawie książki. Wcześniej pozycja była znana pod krótszym i bardziej chwytliwym tytułem -„Cud chłopak”.

Autorka przekazuje motto: „Nie oceniaj ludzi po wyglądzie”, lecz mimo tego przepiękne wydanie książki od razu rzuca się w oczy. Przede wszystkim jest to rodzinna lektura, opisująca losy: dziesięcioletniego Augusta, jego starszej siostry, rodziców, dziadków oraz szkolnego otoczenia. Główny bohater od urodzenia ma zdeformowaną twarz, starsi koledzy mu dokuczają, a młodsze dzieci odbiegają z płaczem na jego widok. August musi zmagać się z tym przez całe życie, ale dopiero teraz pójdzie do szkoły i zakończy naukę w domu.

Jak poradzi sobie w codziennym życiu? 
Jak zareagują na niego rówieśnicy? 
Czy będzie mógł spokojnie zjeść lunch, w szkolnej stołówce? 
Czy znajdzie się choć jedna osoba, która go polubi? 
Jak to wszystko przeżyje rodzina Auggie'go?

Ciepła, wzruszająca, pełna dobrych wartości powieść, idealna dla czytelnika w każdym wieku. Pomaga zdystansować się od problemów życia codziennego oraz dostrzec to, co najważniejsze w naszym życiu – drugiego człowieka. Porusza z pozoru zwyczajny temat, lecz tak przez ludzi bagatelizowany.
Agnieszka, lat 16Książka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze