Cuda dzieją się po cichu. O Jasnogórskich cudach i łaskach - Anita Czupryn - recenzja

Anita Czupryn jest dziennikarką. W swojej pracy zajmuje się tematyką społeczną, ale też polityką, światem nauki i kultury. Była korespondentką w Afganistanie. Jest też autorką książek z dziedziny literatury faktu. Do moich rąk trafiła, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Fronda, jej ostatnia książka „Cuda dzieją się po cichu. O Jasnogórskich cudach i łaskach".

Autorka postanowiła przeprowadzać dziennikarski śledztwo w sprawie duchowego serca Polski. W czym tkwi fenomen tego miejsca? Czy rzeczywiście zdarzają się tutaj cuda?

Na początku książki zostają nam przedstawione relacje ludzi, którzy doświadczyli cudownego działania modlitwy i wstawiennictwa Jasnogórskiej Matki Bożej. I choć relacje dotyczą tylko ostatnich stu lat, nie jest tego mało. A przecież, jak podkreśla sama autorka, po spędzeniu wiele godzin nad archiwalnymi dokumentami, wybrała tylko te najważniejsze. 


Anita Czupryn opisuję nam też historię cudownego obrazu i tego szczególnego miejsca, jakim jest Sanktuarium Maryjne na Jasnej Górze w Częstochowie - duchowej stolicy naszego kraju, gdzie krzyżują się nasze drogi, zarówno te religijne, kulturalne, jak i patriotyczne. Możemy też dzięki przeprowadzonym rozmową bliżej poznać ojca paulina Melchiora Królika kustosza Głównego Archiwum Zakonu na Jasnej Górze, który już przeszło 40 lat spisuje świadectwa ludzi, którzy doznali cudów i łask za przyczyną częstochowskiej Madonny. Opowiada on o swoim życiu, powołaniu, pielgrzymowaniu, w końcu pracy, a że jest to człowiek bardzo skromny, z dystansem do siebie i poczuciem humory, a także z wielką wiedzą, z ciekawością się go czyta.

Książka zmusza do refleksji. Nie jest to lektura na raz, ale do czytania i rozmyślania. Wzrusza, daję nadzieję i otuchę, myślę, że nie tylko ludziom wierzącym, bo „cuda dzieją się po cichu każdego dnia...” Polecam!
MJ
Książka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze