Zdecydowanie nietypowy - Nora Raleigh Baskin - recenzja

Jason Blake, jak się na pierwszy rzut oka wydaje, jest zwyczajnym dwunastolatkiem. Po bliższym przyjrzeniu się zauważamy, tak jak inni z jego otoczenia, że coś z nim jest nie tak — jako „neurotypowi” bardzo łatwo oceniamy i wyrabiamy sobie zdanie o innych. Czy na pewno jest tylko trudny, niedostosowany i ciężki we współżyciu?

Książka napisana jest z punktu widzenia autystycznego chłopca. Poznajemy go lepiej, jego rodzinę i szkołę. Widzimy i czujemy choć trochę to co on. Jason odbiera świat zupełnie inaczej. Musi codziennie walczyć sam ze sobą z własnymi odruchami, lękami. Jest bardzo wrażliwym chłopcem. Widzimy też jego samotność, jak słabo starają się inni, by go zrozumieć i zaakceptować.

„Zdecydowanie nietypowego” Nory Raleigh Baskin czyta się szybko, choć nie jest on łatwą i lekką lekturą. Odczuwamy wraz z chłopcem przykrości, które go spotykają na co dzień — nie jest tego mało.

Myślę, że książka ta uczy zrozumienia i na pewno jest potrzebna. Zwłaszcza dziś, kiedy coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z problemami neurologicznymi i psychicznymi. Polecam!


MJ


Książka wydana przez Wydawnictwo Linia w serii
Komentarze