Gar'Iangawi. Wyspa Szczęśliwa. Tom 1 i 2 - Anna Borkowska - recenzja


"Gar'Iangawi. Wyspa Szczęśliwa" to trzy tomowa seria autorstwa benedyktynki Anny Borkowskiej. Są to książki, które wyszły spod jej pióra podczas stanu wojennego. W moje ręce trafiły jedynie dwa pierwsze tomy "Oczekiwanie" i "Dzieje Nulanii", więc nie mogę wypowiadać się na temat trzeciego.

Patrząc na okładkę z nadzieją szukałam fantastyki w moim ulubionym klimacie - magii i czarów osadzonych w królestwie lub wśród zwykłych ludzi. Teoretycznie w tych książkach coś takiego powinno się znajdować, niestety już od pierwszych stron czytelnik musi zmierzyć się z ogromną ilością opisów, przez które ciężko przebrnąć i które zasłaniają fabułę. Od samego początku musiałam być w 100% skupiona, aby zrozumieć relacje i stosunki między mieszkańcami wyspy. Czy mi się udało? Nie sądzę...

Treści drugoplanowe są zbyt szczegółowe, brakuje skupienia się na pierwszoplanowych. Znajduje się tam zbyt dużo szczegółów, a zbyt mało dialogów, akcji czy elementów zaskoczenia. Opisy dotyczą wszystkiego: przedstawieniu rodów, miejsca akcji, myśli danych osób... Ale w tym szaleństwie brakuje fabuły i głównego bohatera, na którym czytelnik może się skupić.

Podsumowując, niestety książki te nie przypadły mi do gustu, zdecydowanie preferuję takie, w których akcja toczy się wartko, a opisy nie zacierają głównego wątku. Sam pomysł na wyspy, na których dzieje się akcja jest ciekawy, ale moim zdaniem jest źle wyrażony.

Polecam te książki ludziom cierpliwym i z mocnym postanowieniem doczytania każdej książki do końca.O.B., lat 17
Książka wydana przez Wydawnictwo
Komentarze