Oko Jelenia. Sowie Zwierciadło - Andrzeja Pilipiuka - recenzja

„Sowie Zwierciadło” jest siódmą, najnowszą książką z cyklu „Oko Jelenia” autorstwa Andrzeja Pilipiuka.

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Jesienią 1864 roku Staszek, ratując dziedziczkę Helenę, wplątał się w nie lada kłopoty, zabijając przy tym ośmiu Rosjan. Świadkiem tego był Krzysztof, miejscowy dobrze znający okolicę i mieszkańców płonącego dworu. Postanawia pomóc im w ucieczce z miejsca zdarzenia, w czasie której wpadają w kolejne tarapaty.

We współczesności natomiast akcja zaczyna się bardziej tajemniczo. Nauczyciel informatyki Marek zostaje napadnięty w swoim własnym mieszkaniu. Trzech zbirów żąda informacji, o których Marek nie ma pojęcia. Nieproszeni goście prowadzą Marka do swojego szefa, biznesmena-gangstera, który uważa, że nauczyciel wie, gdzie podział się jego jedyny syn.

„Sowie Zwierciadło” to nie tylko fantastyczna przygoda, ale również lekcja historii. Autor świetnie ukazał popowstaniową Polskę, panujące wtedy obyczaje, a nawet mentalność i priorytety ludzi żyjących w tamtym czasie. Połączenie XIX wieku i współczesności z pewnością wzbogaciło tę podróż. Pomimo nieznajomości poprzednich pozycji z cyklu „Oko Jelenia”, „Sowie zwierciadło” może być przyjemną lekturą, która z pewnością zachęci do zapoznania się z pozostałymi częściami tejże serii.


Michał


Książka wydana przez


Komentarze