Zaginiony - C.L. Taylor - recenzja

Książkę pt. "Zaginiony" napisała C. L. Taylor - autorka różnych opowieści, które mają charakter psychologiczny, który jak twierdzi pisarka, bardzo ją interesuje. Napisała między innymi: "Gdzie kończy się cisza" oraz książki, których nie wydano w Polsce: "The Lie", "Before I wake". Wszystkie książki są thrillerami o tajemniczych sekretach zmieniających ludzkie życie w dłużące się problemy.

"Zaginiony" opowiada o przeciętnej rodzinie - małżeństwie Claire i Mark i dwójce synów Billy i Jake. Zamieszkuje z nimi również dziewczyna starszego syna Jake'a - Kira. Ich życie toczy się normalnie z wyjątkiem różnych wyskoków szkolnych Billy'iego. Jego pasją jest grafitti, pragnął otagować różne rzeczy podpisując się przy tym ksywką, którą dla siebie sam wymyślił - DStroy. Zdarzało się, że rodzice byli zmuszeni odebrać syna z komisariatu, gdyż niszczył mienie szkoły
lub publicznych ośrodków poprzez naznaczenie ścian. Oczywiście wmawiano sobie, że to tylko takie przejściowe, bo przecież każdy kiedyś przechodził przez okres dojrzewania, w którym znajdował się w tamtym momencie Billy. Niestety pewnej nocy niespodziewanie zniknął. Zaczęto głosić apele, kiedy po kilku dniach nie wrócił do domu. Powstały ulotki i plakaty z jego wizerunkiem, z prośbą o kontakt jeśli ktokolwiek widział owego chłopca.

Akcja książki rozgrywa się w momencie kiedy rodzina jest już wykończona nieświadomością gdzie jest ich syn i brat, czy on żyje, czy nie. Minęło pół roku, ale nikt się nie poddaje, każdy nadal wierzy zwłaszcza matka, że pewnego dnia się odnajdzie, że wróci do domu i powie: "Mamo! Wróciłem!". Zaprzyjaźniony sierżant Forbes, który prowadził śledztwo, pewnego dnia przychodzi z wieściami, że jeden z więźniów przyznał się do molestowania seksualnego Billy'ego jak i innych dzieci, a potem zamordowania go. Jednak po dokładnym przeanalizowaniu różnych możliwości, wyszło na jaw, iż nie mogło dojść do takiego czynu, gdyż daty i inne czynniki nie zgadzają się. Podczas tych zdarzeń Claire doświadcza chwilowej amnezji. Kilka razy budzi się w różnych miejscach nie wiedząc ,,co tu robi i jak się tu wzięła". Zawsze te fugi sprowadzała do Billy'iego, może to on ją tu przyprowadził, może nie bez powodu tu przyszła, może on tu jest. Niestety nic z tego. Późniejsza akcja rozwija się bardzo szybko, tak szybko, że czytelnik nie może się oderwać od książki a potem w rezultacie ją kończy i pogrąża się w smutku, że to już koniec. Na koniec poznajemy odpowiedzi na często zadawane pytania podczas czytania opowieści, m.in. "Co się stało z Billy'm?", "Czy on żyje, czy jednak nie ma szans na szczęśliwe zakończenie"? Pomiędzy poszczególnymi rozdziałami autorka umieściła daty i wiadomości pisane przez dwóch ludzi. Później zaczynamy rozumieć jaki one miały związek z głównym bohaterem i jego rodziną.

Moim zdaniem książka bardzo wciąga, również poprzez ten wątek dotyczący sekretów, ale też przez charakter psychologiczny. Czytałam, że autorka w dużej mierze inspirowała się rzeczywistością oraz poszczególnymi osobami z jej rodziny. Poleciłabym ją przede wszystkim młodzieży, bo wiem, że uwielbiają tego typu opowieści oraz dorosłym, którzy lubią kryminalistyczny klimat i ten dreszczyk emocji. Na pewno sięgnę po kolejną książkę tejże autorki bo uważam, że nie zawiodę się tak jak nie zrobiłam tego przy tej opowieści.
 Oliwia,16 lat


Książka wydana przez 
Komentarze