Powiedz Ameryce - Roma Szwyngel - recenzja

Roma Szwyngel jest z wykształcenia historykiem. Interesuje się podróżami, etnografią, socjologią i historią sztuki. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel, publikowała wówczas na potrzeby dydaktyki.

"Powiedz Ameryce"
to historia pewnej kobiety , która żyła w okresie PRL-u. Wychowała się na wsi. Zajmował się nią ojciec. Nie miała matki. Wyjechała na studia do większego miasta razem ze swoją najlepszą przyjaciółką Anią. Dziewczyny wynajmowały wspólne mieszkanie. W czasie studiów dużo czasu poświęcały na naukę, dlatego miały same piątki i czwórki. Do rodzinnych stron wracały tylko na święta. Na studiach poznały swoje pierwsze miłości.

W nagrodę za dobre stopnie dziewczyny miały możliwość wyjazdu na praktyki za granicę. Izabela oznajmiła swojemu tacie, że jedzie do Związku Radzieckiego. Jej Ojciec nie był z tego powodu zadowolony. Odradzał jej stanowczo ten wyjazd. Jednak ostateczną decyzję pozostawił Izabeli. Dziewczyna pojechała na te praktyki. Razem z nią pojechał jej chłopak. Izę zaniepokoiło to, że nie znają miejscowości docelowej. Poza tym ona i jej znajomi czuli się trochę nieswojo w towarzystwie Rosjan. W czasie praktyk studenci sporo się nauczyli. Między innymi poznali nowe gatunki roślin i owadów.

Pewnego dnia studenci dostali zadanie, tak jak codziennie. Zawsze pracowali w grupach albo parach. Iza oddaliła się od grupy i zgubiła w lesie. Ta noc spędzona samotnie w takim miejscu pozostawiła trwały ślad w psychice dziewczyny. Od tego czasu Iza nie może spokojnie spać.

Po powrocie do Polski próbuje obie wszystko poukładać. Jednak życie nie oszczędza Izy. Dziewczyna znajduje stałe zatrudnienie w Gajowniczkach, poznaje wspaniałych ludzi. Zaprzyjaźnia się z panem Franciszkiem i Martą. Jedna tylko sprawa nie daje jej o sobie zapomnieć. Dziewczyna ma problemy z bezsennością . Często pije alkohol, żeby móc spokojnie zasnąć.

Co jeszcze spotyka Izabelę? Czy wyjdzie na prostą? Czy jeszcze kiedyś zaśnie bez wyrzutów sumienia?

Polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią historie nawiązujące do życia codziennego. Książka zachęca do wielu osobistych przemyśleń. Myślę, że ta powieść każdemu umili jesienny wieczór.


Kasia, lat 19


Książka wydana przez


Komentarze