Czas nielegałów - Piotr Wroński - recenzja

Piotr Wroński, były pracownik służb specjalnych, przybliża czytelnikom zagadnienia związane z działalnością szpiegowską. Próbuje uświadomić nam, w jak szerokim zakresie i w jak niespodziewanych momentach lub sferach mogą pojawić się obce agentury.

Autor skupia się głównie na współczesnych polach i formach prowadzenia działań o charakterze wywiadowczym, zwłaszcza na funkcjonowaniu tzw. nielegałów, czyli przedstawicieli służb o specjalnie spreparowanych danych personalnych i biografii. Rozważania na ten temat ilustruje przykładami kilku historii szpiegowskich. Dużą uwagę zwraca na tzw. kierunek wschodni, gdyż Rosja nieustannie jest zainteresowana zdobyciem jak najszerszego wpływu na nasz kraj. 

Autor objaśnia wiele pojęć, rozbija pewne mity, podaje przykłady zakamuflowanych działań. Jednak czytelnik szukający opisów spektakularnych akcji lub afer szpiegowskich z udziałem znanych ludzi będzie zawiedziony, gdyż nie jest to książka o charakterze demaskatorskim, lecz raczej próbą rzeczowego ukazania swoistego schematy działań. Może właśnie dlatego warto do niej zajrzeć i uświadomić sobie pewne możliwe sytuacje?Z.J.Książka wydana przez Wydawnictwo
Komentarze