Mężczyzna na dnie - Iva Prochazkova - recenzja

Iva Procházková - autorka wielu nagradzanych książek dla dzieci i dorosłych, scenariuszy i sztuk teatralnych. Pisze po czesku i po niemiecku. Na podstawie jej scenariusza powstał popularny w Czechach serial kryminalny "Zabójstwa w kręgu”, który doczekał się kontynuacji książkowej, którą rozpoczyna „Mężczyzna na dnie”.

„Mężczyzna na dnie” to wciągający czeski kryminał, ma interesującą fabułę, ciekawych bohaterów. Jest dobrze napisany i okraszony świetnym humorem (uwaga na czytanie w publicznych miejscach - osoby postronne mogą się dziwnie patrzeć na nasze wybuchy śmiechu). Jedynie irytowały mnie wstawki astronomiczno-horoskopowe i nie dałam się do nich przekonać, jak główny bohater - podinspektor Marián Holina, że odgrywają ważny elementy przy tworzeniu profilu psychologicznego ofiary i jego mordercy.

No właśnie ofiara, od początku nie wzbudzała w mnie pozytywnych uczuć, ba czytając książkę i zagłębiając się w historię policjanta Osvalda Zapletala nie dziwię się, że skończył „na dnie” dosłownie na dnie jeziora. Świetnie ukazano tutaj jak tragedia rodzinna z przed lat wpływa na najbliższą rodzinę, jak sprawy i emocje „zamiatane pod dywan” dopadają nas w końcu.

Książkę jak najbardziej polecam. Czyta się ją szybko i przyjemnie. I czekam z niecierpliwością na kolejne tomy i kolejną sprawę Mariána Holiny i jego zespołu, a także jak potoczą się osobiste sprawy pana 
podinspektora.


M.J.


Książka wydana przez


Komentarze