Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie - Adam Mickiewicz - recenzja

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest epopeją narodową wydaną po raz pierwszy w 1834 roku w Paryżu. Do powstania dzieła przyczyniła się nostalgia za ojczyzną i chęć ucieczki od emigracyjnych sporów.

Akcja zaczyna się od przyjazdu tytułowego bohatera do Soplicowa latem 1811 roku, kończy się natomiast w roku 1812. Wydarzenia rozgrywają się na Litwie. Głównym bohaterem jest szlachta czyli bohater zbiorowy. Występuje tu także: ród Horeszków, Hrabia, Sędzia, Soplicowie - ród, Gerwazy i inni.

Książka jest obrazem kilku dni z życia polskiej szlachty, opowiada ona o obyczajach, obrzędach i wydarzeniach historycznych. Bohaterowie wspominają m.in. uchwalenie Konstytucji 3 maja, powstanie kościuszkowskie, a także drugi i trzeci rozbiór Polski. Tło historyczne w epopei stanowi wyprawa wojsk napoleońskich na Litwę. W poemacie można wyróżnić trzy wątki główne, które wyraźnie splatają się ze sobą. Zostały opisane staropolskie obyczaje takie jak: gościnność, strój szlachecki, zasady dobrego wychowania oraz modlitwa przed posiłkiem. Mocną stroną "Pana Tadeusza" jest historia Jacka Soplicy, pokazuje ona, iż swoim dalszym postępowaniem zbrodniarz, żałujący tego, co zrobił, ma szansę po części oczyścić się z win. Książkę napisano językiem staropolskim, jest w niej wiele archaizmów, dlatego nie jest łatwa w odbiorze. Utwór ten zawiera także dużo metafor, apostrof, porównań, przerzutni, peryfraz i innych, to właśnie dzięki nim utwór jest bardzo urozmaicony.

Uważam, że książką warto przeczytać. Najbardziej podobały mi się akty, w których opisane były sceny z polowania. Akcja jest interesująca, trzymała mnie od początku do końca w napięciu. Są nieoczekiwane zwroty akcji, które stwarzają tajemniczą atmosferę. Każdy Polak powinien przeczytać tę epopeję, na pewno jest warta uwagi i poświęconego czasu.



Ola, lat 16


Książka wydana przez Wydawnictwo Rea

Komentarze