Szklane tarcze - Maria Szypowska - recenzja

Maria Szypowska to polska pisarka, autorka takich książek jak "Wiadro pełne nieba",  "Powrót Julii" czy "Niezwykłe dzieje warszawskich organów Wurlitzera". W czasie II wojny światowej należała do Szarych Szeregów. Oprócz pisania powieści zajmuje się też literaturą dziecięcą oraz przekładami z innych języków. 

"Szklane Tarcze" to powieść historyczna rozgrywająca się podczas II wojny światowej w Warszawie. Głównym wątkiem książki jest odważna wyprawa Stanisława do ruin Zamku Królewskiego. Celem dokładnego sfotografowania. Chce on aby przyszłe pokolenia pamiętały o tak ważnym elemencie polskiej historii. Zamek w tamtym okresie był pilnie strzeżony przez Niemców i nikomu nie wolno się było do niego zbliżyć. Oprócz konspiracyjnych działań Stanisława i jego przyjaciół w książce znajduje się wiele opisów życia codziennego Warszawiaków żyjących w ogarniętym wojną mieście.

Książka jest wciągająca, akcja rozwija się bardzo dynamicznie do samego końca utrzymuje w napięciu.

Istnieje wiele pozycji o II wojnie światowej jednak "Szklane Tarcze" wyróżniają się lekkim i nieskomplikowanym opisem bardzo trudnych i poważnych zagadnień. Moim zdanie "Szklane Tarcze" to książka zdecydowanie warta polecenia.

Polecam tę książkę nie tylko młodzieży według mnie nie jeden dorosły da się urzec tej historii. 


Tropicielka, lat 16Książka wydana przez
Komentarze