Spacer po Śródmieściu. Pod rękę z Bolesławem Prusem - Anna Małgorzata Pycka - recenzja

Warszawa współczesna i Warszawa Prusa w jednym - tak można określić zawartość książki. Autorka zestawiła wypowiedzi Bolesława Prusa (głównie z "Kronik tygodniowych" oraz z "Lalki") z własnymi zdaniami. Powstała oryginalna, chwilami zaskakująca rozmowa przedstawicieli dwóch warszawskich światów. Dzięki temu możemy uświadomić sobie, jak zmieniła się stolica oraz ocena wielu faktów. Mimo wszystko, sporo spraw i problemów zarówno autorka, jak twórca "Lalki" widzą w podobnym świetle, pewne wartości okazują się uniwersalne.

Wirtualna rozmowa z Panem Bolesławem zawiera poważne opinie i wnioski (np. o tzw. kwestii kobiecej dawniej i dziś czy o ważnych postaciach historycznych), ale jest w niej także sporo dowcipnych zestawień wypowiedzi literata ze słowami autorki, którą pisarz najwyraźniej fascynuje. Dzięki temu "Spacer po Śródmieściu" nie zanudza odbiorcy.

Ważnym uzupełnieniem książki są liczne fotografie Warszawy z czasów Prusa i obecnych. Daje to okazję do porównania wielu miejsc, ale też do refleksji na losami stolicy, zwłaszcza historią II wojny, po której miasto nie odzyskało już wyglądu i klimatu z czasów Aleksandra Głowackiego.

"Pod rękę z Bolesławem Prusem" zainteresuje głównie wąskie grono ludzi zawodowo zajmujących się literaturą, ale może okazać się ciekawy dla wszystkich czytelników, np. licealistów pragnących poczuć klimat Warszawy wypełniającej świat przedstawiony "Lalki".


ZJ


Książka wydana przez


Komentarze