Śmiertelni. Medycyna i to, co najważniejsze - Atul Gawande - recenzja

Autorem książki - „Śmiertelni. Medycyna i to co najważniejsze” jest Atul Gawande – jeden z najwybitniejszych pisarzy wśród lekarzy. Atul Gawande to amerykański chirurg hinduskiego pochodzenia, a książka, którą przeczytałam jest już jego kolejną.

Autor porusza w niej bardzo ważny aczkolwiek mało popularny temat - mówi o potrzebie człowieka do godnego życia aż do końca swych dni, szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy starzy, nieuleczalnie chorzy, czy umierający…

Atul Gawande zna ten temat z autopsji, z problemami ludzi starych, chorych styka się codziennie w swojej pracy, dlatego też książka jest bardzo wiarygodna i prawdziwa.

Uważam, iż jest ona jak najbardziej aktualna w dzisiejszych czasach, nieustannej pogoni za pracą, potrzebami materialnymi, kiedy niejednokrotnie zapominamy o najbliższych nam osobach które w zaciszu domu lub placówki opiekuńczej pozostają niejednokrotnie bardzo samotne.

Książka zmusza czytelnika do refleksji. Po jej lekturze każdy zastanowi się jak w obliczu choroby, czy śmierci zachować się i opiekować osobami sobie bliskimi. Zdecydowanie w tych trudnych chwilach dla każdego człowieka najważniejszy jest komfort życia. Każdy człowiek do samego końca chce być samodzielny, żyć godnie i na miarę możliwości być niezależnym... I właśnie książka o tym opowiada.

Sądzę, iż książka może być bardziej interesująca dla dojrzałego czytelnika, po 50-tce, młodzi ludzie nie będą potrafili jeszcze w pełni zrozumieć problemów poruszanych przez autora.A.R.


Książka wydana przez


Komentarze