Ten jeden rok - Gayle Forman - recenzja

Z pewnością wielu z Was kojarzy tytuł "Zostań jeśli kochasz", jeśli nie z samej powieści to z jej ekranizacji. Twórczynią owej historii jest Gayle Forman. To bestselerowa pisarka, która swoją twórczością potrafi wzruszyć niejedno, nieczułe serce. 

Nie mniej godna uwagi jest jej powieść pt. "Ten jeden rok", sam tytuł już zapowiada coś wyjątkowego i niezwykłego. Jest to jednak kontynuacja poprzedniej części zdarzeń z życia Willema i Allyson, "Ten jeden dzień" skupiał się na cudowności spotkania dwóch kochanków i spędzonych wspólnie chwil w Paryżu. Niepodważalnie utwierdza w przekonaniu, jak jedna doba może odwrócić świat o 180 stopni. "Ten jeden rok" to powieść poświęcona bardziej postaci Willema, obdziera jego sylwetkę z wcześniej skrywanych tajemnic. Autorka wyraźniej przedstawia czytelnikowi mężczyznę, a w ten sposób bliżej zaznajamia z jego mentalnością oraz spojrzeniem na świat.

Główny bohater zadręcza się myślą o straconym uczuciu, pragnie kontynuować pasjonujący romans, dlatego jego największym pragnieniem jest odnaleźć obiekt westchnień. Czuje wielki niedosyt po spędzonym czasie z kobieta i jest niezadowolony ze swojego zachowania, gdyż żałuję iż zostawił Allyson samą, bez żadnych wyjaśnień. Pierwszoosobowa narracja prowadzona przez Willem powoduję, że czytelnik staje się bezpośrednim odbiorcą i słuchaczem owej historii. Samo życie, dzieciństwo i rodzinne relacje mężczyzny są niezwykle intrygujące. Dręczące wspomnienia i ich czar sprawiają, że jest on gotowy do poświęceń. Wybiera się w podróż w poszukiwaniu swojej osobowości oraz pozostawionej cząstki siebie w duszy ukochanej. Willem zawsze był osobą żyjącą chwilą, nieprzywiązującą się do miejsc ani osób. Podróże to nieodłączna część jego życia, dlatego też Allyson staje się celem wyprawy w nieznane. Bohater ma przed sobą niezwykle trudne zadanie, aby spełnić swoje pragnienia. Na jego drodze pojawia się wiele nowych osób, które przewijają się w trakcie poszukiwań. Jednak zastanawiające jest co wyniknie z jego eskapady? Czy serca obu kochanków zabiją ponownie dla siebie?

Spodziewać by się można, że "Ten jeden rok" otworzy kolejny etap w życiu kochanków, tymczasem jest on jedynie podróżą wyjaśniającą sekrety Willema. Jego złożoną osobowość zaczarowuje czytelnika i prowadzi go do samego końca opowieści. Cała powieść przedstawia wiele emocji oraz uczuć mężczyzny. Zabierając się do jej czytania przechodzimy przez niewidzialne drzwi do duszy bohatera. Autorka niezwykle emocjonująco obrazuje rok życia mężczyzna, zaopatruję jego doświadczenia niezwykle malownicze krajobrazy i zakątki. 

Uważam, że powieść jest niezwykle wciągająca, wystarczy jedynie próba utożsamienia i zrozumienia z problematyką Willema. Towarzysząc mu w podróży, widzimy jego pogoń za spełnieniem, marzeniami, a także poznajemy jego lęki. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy chcą chociaż na chwilę przenieść się w inny świat, świat innego bohatera.

xxx, 18 latKsiążka wydana przez

Komentarze