Oczko się odlepiło temu misiu... Biografia Stanisława Barei - Maciej Replewicz - recenzja

Książka jest bardzo ciekawą pozycją nie tylko dla miłośników filmów Stanisława Barei na tle opowieści o reżyserze widać ogromną ilość interesujących informacji o czasach Polski Ludowej, o realiach życia codziennego oraz relacjach między ludźmi. 

Kolejne rozdziały autor nazwał ujęciami jak przystało na biografię twórcy filmowego, a każde z nich przedstawia kolejne ważne etapy życia i działalności Barei.

Poznaje się ciekawe epizody z dzieciństwa, życia studenckiego i mnóstwo interesujących opowieści o pracy nad poszczególnymi filmami. Można poznać rozterki i zmagania twórcy nie tylko z cenzurą, ale także z aktorami i tzw. rzeczywistością PRL, którą Stanisław Bareja starał się ukazać w kultowych dziełach Misiu, Alternatywach 4 czy Poszukiwany, poszukiwana.

Tekst uzupełnia spora ilość fotografii reżysera i związanych z nim ludzi, a także zestawienie filmów zawierające najważniejsze dane.

Książka Macieja Replewicza to solidne opracowanie warte poznania i polecenia nie tylko miłośnikom twórczości S. Barei czy ludziom związanym z kinem, ale również przydatna osobom młodym, pragnącym poznać życie ciekawego człowieka.


ZJKsiążka wydana przez


Komentarze