Cena naszych pragnień - Dominika Smoleń - recenzja

Dominika Smoleń - osiemnastoletnia uczennica liceum, pisarka debiutanckiej książki pod tytułem: „Cena naszych pragnień”, autorka bloga o nazwie „Nasz Książkowir” oraz jeszcze nie tak dawno, znakomita recenzentka.

„Cena naszych pragnień” to historia nastoletniej Oliwii, która razem ze swoim bratem bliźniakiem oraz matką przeprowadza się z ukochanej Gdyni do zupełnie nieznanych Katowic. Zagubiona dziewczyna próbuje złapać kontakt ze swoimi rówieśnikami w nowej szkole i choć odrobinę dorównać idealnemu "Braciszkowi" o imieniu Dawid.

W trakcie książki, Oliwia zaczyna gubić się we własnych myślach. Powodem jest miłość, która nie zapowiada się na "Happy End". Czy to jedynie zauroczenie? A może prawdziwe uczucie? Co kryje się za jej rosnącym "pożądaniem" względem starszej, zamężnej nauczycielki - Melanii Gałęziowskiej?

Dwustustronowa powieść została napisana w lekkim i pogodnym tonie. Niektóre dialogi czy przemyślenia głównej bohaterki powodowały szczery uśmiech na mojej twarzy. Podobało mi się nawiązanie do czasów współczesnych. Oliwia często opisuje swoje przyzwyczajenia, ulubione cytaty, piosenki czy zespoły. Zaskoczyło mnie, gdy w pewnym momencie powieści zaczyna grać na pianinie i śpiewać dobrze znany utwór większości fanów Beyoncé - "Crazy in Love".

Z rozdziału na rozdział byłam także coraz bardziej ciekawa, jak rozwinie się stosunek uczennicy do jej powodu westchnień oraz rozterki wewnętrznej. Ku moim wcześniejszym przypuszczeniom, pod koniec opowieści staje się coś naprawdę niespodziewanego oraz zadziwiającego.

Autorka książki próbuje przekazać nam swoją ideę o istocie prawdziwej miłości. Nie boi się przełamać tematu tabu. Czy postępuje słusznie? Uda się jej coś zmienić w naszych przekonaniach? A może wszystko pozostanie takie samo? Odpowiedzi na nurtujące pytania, znajdziecie dopiero po przeczytaniu tej ciekawej i nietypowej lektury.Jola, lat 18Książka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze

  1. co znaczy, że jeszcze nie tak dawno znakomita recenzentka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po prostu do tej pory pisała recenzje - zdaniem naszej Klubowiczki znakomite, a w tej chwili debiutuje jako autorka. Z pozdrowieniami, ÓKR

      Usuń

Prześlij komentarz