Pierwsze koty - Ewa Nowak - recenzja

Ewa Nowak jest pedagogiem-terapeutą. Jej felietony, opowiadania i odpowiedzi na listy można czytać w pismach: "Cogito", "Victor Gimnazjalista", "Victor Junior", "Magazyn 13-tka", "Edukacja Twojego Dziecka." Współpracuje też z "Filipinką". Jest autorką popularnych wśród młodzieży powieści "Wszystko, tylko nie mięta" oraz "Diupa", "Nie do pary". Mieszka z mężem i 9-letnią córką Idą na warszawskim Bródnie.

Ada jest zagubioną nastolatką. W szkole nie posiada zbyt wielu znajomych. Jej wychowawczyni, Janasowa , załatwia jej pracę. Ada ma zaopiekować się pięcioletnią dziewczynką . Nastolatka początku jest zaniepokojona tym, że dziecko traktuje ją jak powietrze. Jednak ich relacja ulega zmianie na lepsze. Po szkole dziewczyna przychodzi i bawi się z małą. Ada ma talent plastyczny. Jest bardzo wrażliwa, jak na artystę przystało. Nie potrafi znaleźć wspólnego języka z koleżankami z klasy. Jej chłopak, Konrad nie traktuje jej poważnie. Ada zrywa z nim, kiedy dochodzi do wniosku, ż
e ten związek nie ma sensu. Moim zdaniem, ich miłość była "na pokaz". Konrad, często całował Adę i mówił jej słodkie słówka. Niestety słowa nie szły w parze z czynami. Chłopak nie liczył się ze zdaniem dziewczyny. Nie zawsze można było na nim polegać. Ważniejsi dla niego byli kumple od dziewczyny. 

Trzecia klasa gimnazjum to bardzo trudny okres w życiu Ady, nie tylko z powodu egzaminów. Jej matka, decyduje się odejść od ojca. Siostra wyprowadza się z domu. Ada traci przyjaciółkę. Nastolatka nie ma szczęścia w miłości. Tytuł "Pierwsze koty" odnosi się do pierwszej miłości w życiu człowieka. Każdy z nas już przeżył albo właśnie przeżywa albo dopiero ma przed sobą pierwszą miłość. W książce są opisane dwa toksyczne związki. Z tej powieści sporo można się dowiedzieć o relacjach damsko - męskich. W każdym związku zdarzają się kłótnie. Czasami jednak lepiej, jeśli ludzie rozstaną się niż będą się dusić we własnym towarzystwie.

"Pierwsze koty" to mądra książka. Polecam każdemu, kto lubi powieści zmuszające do myślenia.


Kasia, lat 17


Książka wydana przez 


Komentarze