Galop ’44 - Monika Kowaleczko–Szumowska - recenzja


Monika Kowaleczko–Szumowska jest tłumaczką literatury dla dzieci, książek popularnonaukowych, a także materiałów dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest mamą czwórki dzieci. Mieszka w Warszawie. Lubi jeździć na nartach i żeglować, a także zajmować się ogrodem. Współpraca autorki z Muzeum zaowocowała jej fascynacją Powstaniem Warszawskim i doprowadziła do powstania książki pt. „Galop ’44".

„Galop ‘44" jest to książka bazująca na autentycznych wydarzeniach zebranych przez autorkę poprzez rozmowy z Powstańcami i podczas poszukiwań w Archiwum Historii Mówionej prowadzonym przez MPW. 


Książka „Galop ‘44” opowiada historię dwójki braci Mikołaja i Wojtka. Mikołaj wraz ze swoim starszym bratem wybierają się do Muzeum Powstania Warszawskiego w dzień kolejnej rocznicy sierpniowego zrywu. Podczas zwiedzania Mikołaj w przedziwny sposób trafia z Muzeum wprost na tereny powstańczej Warszawy. Jego starszy brat Wojtek decyduje się podążyć za swoim bratem w przeszłość, aby wydostać go z toczących się w mieście walk z powrotem do ich czasów. Chłopcy podczas swojego uczestnictwa poznają "słodki smak zwycięstwa i gorzką gorycz porażki”. Dowiadują się czym jest prawdziwe męstwo i przyjaźń, a także odnajdują wielką miłość.

Czy bracia się odnajdą pośród walczących w Powstaniu?

Czy wrócą do swoich rodzin i czasów lub zostaną, aby walczyć z Powstańcami?


Moim zdaniem ta książka jest bardzo interesująca i wciągająca, ponieważ pozwala czytelnikom poczuć się jak jeden z Powstańców. Dzięki tej książce poszerzyłam swoją wiedzą na temat Powstania Warszawskiego. Lektura
"Galopu ‘44" po raz kolejny przypomniała mi, że wolność Polski była okupiona krwią niewinnych Polaków .

Polecam tę książkę osobom, które chcą sobie poszerzyć wiedzę o Powstaniu Warszawskim.
 


Rainx, lat 18Książka wydana przez

Komentarze