W głowie się nie mieści. Przewodnik - recenzja

Niedawno do kin trafił film animowany "W głowie się nie mieści", a do moich rąk trafiła książka pod tym samym tytułem. Wydawnictwo Egmont Literacki wydało książkę "W głowie się  nie mieści. Przewodnik" - przewodnik po świecie umysłu 11-letniej Riley Andersen.

Książka jest starannie wydana - twarda okładka, kolorowe ilustracje, kierowana do czytelników 7-13 letnich, gównie dziewczynek, bo mogą się identyfikować z główną bohaterką.

Riley wraz z rodzicami przeprowadza się z zimnej Minnesoty do wielkiego miasta w ciepłej Kalifornii. Zmienia nie tylko klimat, ale i dom, w którym do tej pory mieszka i szkołę, w której się uczyła. Cały świat wywraca się jej do góry nogami. Pojawia się wiele sprzecznych uczuć, z ktróymi dziewczynka musi sobie poradzić.

Wewnętrzny świat  umysłu Riley zostaje fantastycznie przedstawiony, mamy kolej myśli, wytwórnie filmową "Śpioch", kule wspomnień, fundamenty, które tworzą najważniejsze wspomnienie, wyspy osobowości, całą gamę pracowników m.in. konstruktorów czy zapominaczy, i w końcu główne centrum dowodzenia w którym rządzą emocje: radość, smutek, gniew, odraza, strach.

Książka zachęca do wspólnego rodzinnego czytania, rozmowy o uczuciach dzieci jak i dorosłych. Jest to książka o emocjach i dojrzewaniu małego człowieka. Mówi o tym, że każde uczucia są nam potrzebne nawet te negatywne. Historia ta podkreśla jak ważna jest rodzina, jaką ma uzdrawiająca moc, jak potrzebny jest pierwiastek żeński i męski - mama i tata. Z każdym problemem można sobie poradzić, jak ma się zrozumie i wsparcie najbliższych. 

Myślę, że jest to historia jak najbardziej godna poznania. 


M.J.


Książa wydana przez 

http://www.egmont.pl/

Komentarze