Dotyk anioła - Krystyna Wanda Serdeczna - recenzja

Krystyna Wanda Serdeczna urodziła się 13.08.1951 roku w Radomiu , w rodzinie robotniczej. Z wykształcenia technik ekonomista, pracuje w polskiej oświacie. Kocha ludzi, polską wieś, którą opisuje o każdej porze roku, oraz swoje miasto - Radom. 

Od trzydziestu lat pisze książki i wiersze, ale "Dotyk Anioła" traktuje w sposób szczególny, ze względu na szerzący się wciąż problem polskiej emigracji. Książkę dedykuje młodym ludziom, którzy stoją przed trudnymi wyborami.


Anna jest początkującym neurochirurgiem. Jej matka nie żyje, ojciec mieszka we Włoszech. Z powodu kapitalnego remontu kamienicy musi się wyprowadzić. Dziewczyna nie ma dokąd pójść. Z bezsilności siada na schodach kamienicy i płacze. Podchodzi do niej młody mężczyzna i proponuje jej pomoc. Kris jest oczarowany urodą nieznajomej. Anna gotuje i pomaga w prowadzeniu gospodarstwa domowego, w zamian za okazaną pomoc. Anna jest mądrą i oczytaną osobą. Zna biegle język angielski , niemiecki i włoski. Ma talent plastyczny. Była najlepszą studentką medycyny na roku. Anka poznaje braci Krisa - Mata i Nika oraz ich ojca - Aleksandra. Aleks jest kardiochirurgiem. Stracił żonę - Teresę. Pracuje w Berlinie. Do domu w Polsce przyjeżdża, kiedy ma urlop. Zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Przeżywają upojne chwile. Niestety Aleks nie chce angażować się w poważny związek. Ania chciała by trwale związać się z Aleksandrem. Anna znika niespodziewanie. Mężczyzna załamuje się i zapada na zdrowiu. Ania ratuje mu życie.


Książka daje do myślenia. "Dotyk Anioła" ukazuje problemy, które napotykają Polacy na emigracji. Tęsknota za bliskimi, ból przy każdym pożegnaniu, poczucie wyobcowania. Niestety wielu Polaków, żeby się dorobić musi wyjechać z kraju. Na obczyźnie mają lepiej płatną pracę, są bardziej doceniani. Wielu Polaków wraca po pewnym czasie do Polski. Większość nigdy nie zapomina o swoich korzeniach. 


Dzięki tej lekturze zrozumiałam, że dobro, które okażemy drugiej osobie, wraca do nas. Warto być szlachetnym człowiekiem. W przyszłości chciałabym zostać lekarzem. To wyjątkowy zawód. Lekarze zarabiają sporo pieniędzy, jednak nie każdy medyk wybrał ten zawód z tego powodu. Niektórzy po prostu chcieli nieść pomoc innym. Lekarz to bardzo odpowiedzialny zawód. Nie każdy może nim zostać. Trzeba mieć mocne nerwy. Dobry lekarz to przede wszystkim szlachetny człowiek. Specjalista musi być empatyczny, opanowany, otwarty na drugiego człowieka. Myślę ,że dobry lekarz ma wiedzę i umiejętności oraz potrafi dogadać się z pacjentem. 


Anna mocno przeżyła śmierć kilkunastoletniej dziewczynki. Uświadomiła sobie, że mała miała całe życie przed sobą. Aleks ją pocieszał, pozwolił jej się wypłakać. Aleks i Anna są lekarzami z powołania. Mają głowę na karku i serce we właściwym miejscu.

"Dotyk Anioła" to opowieść , która na długo pozostanie w mojej pamięci. Jest w niej opisane życie dwóch niezwykłych lekarzy i ich rodziny oraz przyjaciół. Zachęcam każdego do przeczytania tej fascynującej powieści.
 

Kasia, lat 17 


Książka wydana przez Wydawnictwo

Komentarze